Wiosna - czas uporządkować system

Pozbywamy się intruzów

Nawet najlepiej przygotowany do pracy i rozrywki system nie będzie cieszył swoimi funkcjami, jeśli nie zadbasz o jego bezpieczeństwo. Najlepiej w tym celu posłużyć się programem antywirusowym, który usunie niebezpieczne pliki, a jednocześnie będzie sprawdzał nowe aplikacje pod kątem występowania zagrożeń. Niestety większość tego typu aplikacji jest płatna. Dla oszczędnych polecamy darmowego AVG Free Edition, który poradzi sobie z większością niebezpieczeństw. Jeśli natomiast zamierzasz kupić nowy program antywirusowy, warto zapoznać się z testem najskuteczniejszych skanerów, dostępnym w materiale "Najlepsze programy antywirusowe". Polecamy również wywiad z Jewgienijem Kasperskim, który twierdzi, iż Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows.

Wiosna - czas uporządkować system

Usuń programy szpiegowskie

Kliknij aby pobrać programy antywirusowe z naszego serwisu Download.

Jeśli Twój antywirus nie zawiera modułu do ochrony przed programami szpiegowskimi i reklamowymi, możesz zainstalować osobne narzędzie. To właśnie te dodatki są najbardziej uciążliwe dla użytkownika - otwierają samodzielnie okna w przeglądarce, uruchamiają najróżniejsze reklamy i dodatkowo obciążają łącze internetowe. Zainstaluj bezpłatnego Ad-Aware SE Personal lub SpyBot Search & Destroy.

Więcej na temat programów szpiegujących znajdziesz w tekście "Spyware: wykryj, usuń... zapomnij!"

Totalne czyszczenie dysku

Wiosna - czas uporządkować system

Uporządkuj dysk Odkurzaczem

Skoro już nie ma "niebezpiecznych gości", pora zająć się typowymi śmieciami, które pozostają w folderach systemowych. Im dłużej działa system, tym jego katalogi stają się większe i bardziej rozbudowane, niż zaraz po instalacji. Niektórych przyrostów nie da się uniknąć i trzeba się z nimi pogodzić, jednak część z nich może zostać skutecznie usunięta. Idealnym, bo skutecznym i darmowym, rozwiązaniem tego problemu jest polski program Odkurzacz. Potrafi on odnaleźć kilkaset rodzajów niepotrzebnych danych (plików tymczasowych), które niekoniecznie znajdują się w katalogach temp. W ich skład wchodzą m.in. wpisy dzienników (logi), pliki wersji językowych instalujących się razem z programami - nie potrzebne są chyba nikomu tłumaczenia japońskie, węgierskie, chińskie, itd. Zaletą narzędzia jest możliwość usunięcia pozostałości po odinstalowanych programach, które prawie w każdym przypadku nie są usuwane całkowicie z poziomu Panelu Sterowania.