Wiosna - czas uporządkować system

Rejestr

Wiosna - czas uporządkować system

Skanujemy rejestr

Kolejnym problemem może być spadek wydajności spowodowany ociężałym systemem. Pamiętaj, że pliki rejestru rozrastają się systematycznie i należy je od czasu do czasu optymalizować poprzez usuwanie zbędnych wpisów, defragmentację, skanowanie w poszukiwaniu niebezpiecznych aplikacji itp. Można robić to ręcznie, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze specjalnych narzędzi. Nie tylko zaoszczędzą cenny czas, ale wszelkie zmiany zostaną przeprowadzone w sposób bezpieczny. W razie problemów zawsze będzie można wrócić do poprzednich ustawień. Przydatnym narzędziem będzie TweakNow RegCleaner. Na temat innych programów do oczyszczania rejestru możesz przeczytać w materiale "Czysty rejestr - szybszy Windows".

Optymalizacja dysku

Na koniec warto przeprowadzić defragmentację dysków. Standardowe narzędzie wbudowane w system Windows jest tu zupełnie wystarczające, jednak miłośników innych rozwiązań odsyłamy do alternatywnych aplikacji takich jak Power Defragmenter lub System File Defragmenter.Więcej na temat podobnych narzędzi znajdziesz w tekście "Defragmentacja - 8 sposobów na szybszy dysk".

Ostatni szlif

Skoro już doprowadziłeś swój system do stanu używalności, możesz przyjrzeć się swojemu pecetowi pod kątem wydajności. Zapoznaj się z sekretami BIOS-u pamiętając, aby rozważnie i z umiarem wprowadzać zmiany w jego ustawieniach. Opcje te są standardowo nastawione na wartości "bezpieczne" (lub "optymalne") - to znaczy takie, które będą powodować najmniej kłopotów podczas użytkowania komputera. Często jednak przez takie ustawienia marnujemy spory potencjał drzemiący w sprzęcie - mądrze zmieniając ustawienia BIOS-u możemy zwiększyć ogólną wydajność komputera nawet o kilkadziesiąt procent, co byłoby równoważne z zakupem o wiele lepszego sprzętu.

Wiosna - czas uporządkować system

Więcej programów - www.pcworld.pl/ftp

Do sprawdzania wydajności posłużą Ci benchmarki dostępne w naszym serwisie Download. Jeśli uważasz, że system nie działa z pełną prędkością, spróbuj zainstalować najnowsze sterowniki. Narzędzia takie jak SiSoft Sandra sugerują użytkownikowi, co może jeszcze ulepszyć.

Oczywiście optymalizacja systemu to ważna sprawa, ale nie powinno się zapominać o tak przyziemnych sprawach, jak rozkręcenie obudowy i usunięcie z niej kurzu, oczyszczenie wiatraków i zasilacza. Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie Jak często odkurzasz wnętrze komputera?