Wirenode - łatwe tworzenie stron WAP

Wirenode to kreator stron WAP obsługiwany za pomocą przeglądarki. Działa w trybie graficznym (WYSIWYG), jest więc bardzo łatwy w obsłudze. Dzięki niemu, nawet jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z kodowaniem w HTML-u i WML-u, szybko stworzysz atrakcyjnie wyglądające strony.

Informacje: www.wirenode.com Cena: bezpłatny (do użytku niekomercyjnego) Ocena: 7,7/10

Wirenode - łatwe tworzenie stron WAP

Zanim rozpoczniesz pracę, musisz założyć konto w serwisie. W jego ramach będziesz mógł następnie edytować kolejne, niezależne od siebie strony WAP, z których każda otrzyma własny adres URL (subdomenę) w domenie wirenode.mobi według schematu: twoja_nazwa.wirenode.mobi. Oczywiście, serwis najpierw sprawdza, czy proponowana przez ciebie nazwa jest wolna - jeśli tak, rezerwuje ją dla twojej przyszłej strony i automatycznie wyświetla obszar roboczy edytora.

Do wyboru masz osiem schematów kolorystycznych. Główne narzędzia edytora są dostępne w postaci ikon i służą do wstawiania: bloku tekstu, obrazka (JPEG, GIF, PNG, BMP), obrazka z podpisem, obrazka z tekstem oblewającym, listy wypunktowanej, linii poziomej oraz jednego z dziewięciu gotowych elementów dynamicznych - widżetów.

Teksty możesz w niewielkim zakresie formatować, wyrównując je do lewego marginesu lub centrując, bądź zmieniając atrybuty czcionki (kursywa, pogrubienie). Z zaznaczonego fragmentu bez problemu zrobisz link do którejś z wcześniej przygotowanych podstron (kart) albo do innych zasobów Sieci. Każdy link może też wywoływać połączenie z podanym numerem telefonu.

Obrazki importujesz do edytora z własnego komputera lub Internetu. W tym drugim przypadku pomocna jest prosta wyszukiwarka, wykorzystująca silnik Google. Wpisujesz słowo kluczowe i po chwili ukazuje się dwadzieścia miniatur - niestety bez odnośnika, który prowadziłby do kolejnych stron z wynikami wyszukiwania. Po wstawieniu obrazka na stronę możesz go w ograniczonym zakresie przeskalować - klikając odpowiednią ikonę wybierasz po prostu jeden z trzech możliwych rozmiarów.

Serwis oferuje następujące widżety: RSS Blog (tworzy mobilną wersję twojego bloga), Twitter (pokazuje twój ostatni status z Twittera), Image Gallery (wyświetla odpowiednio pomniejszone zdjęcia z twojej galerii internetowej), Wallpaper (pozwala na pobieranie obrazków na urządzenia przenośne), Google Maps, ankieta, formularz, zegar z datownikiem oraz pojedyncze pole powiadomienia (w którym odwiedzający mogą wpisywać wiadomości dla ciebie). Każdy widget jest w szerokim zakresie konfigurowalny, da się też zoptymalizować jego wygląd i działanie pod kątem konkretnych zastosowań.

Wirenode akceptuje polskojęzyczne teksty, nawet te, które pojawiają się wewnątrz menu. Na każdym etapie edycji możesz podejrzeć w emulatorze, jak strona będzie się ostatecznie prezentować na ekranie telefonu lub innego urządzenia przenośnego.

Interfejs serwisu jest dostępny tylko po angielsku, ale nie stanowi to większego problemu, bo obsługa jest bardzo intuicyjna. Większą wadą jest mało atrakcyjna - z punktu widzenia polskiego użytkownika - domena (wirenode.mobi), w której stają się dostępne wszystkie utworzone tu strony.

Firmy i instytucje, które chciałyby wykorzystać Wirenode do zastosowań komercyjnych, mogą skorzystać z wstępnie zdefiniowanych pakietów usług lub zażądać przygotowania oferty specjalnej. Warunki płatności są ustalane indywidualnie.

Plusy:

  • praktyczne widżety
  • bardzo łatwa obsługa/edycja

Minusy:

  • nieatrakcyjna (dla polskich internautów) domena
  • ograniczenia w imporcie obrazków
  • brak polskiej wersji językowej

Podsumowanie: łatwy w obsłudze kreator stron WAP, oferujący szereg atrakcyjnych widżetów.