Wirtualizacja dla każdego!

Po premierze VMware Player użytkownikom brakowało do szczęścia już tylko w pełni funkcjonalnej, bezpłatnej aplikacji do korzystania z wirtualnych maszyn. Firma VMware wyprzedziła nawet ich oczekiwania - z jej strony WWW można bezpłatnie pobrać zaawansowane oprogramowanie VMware Server beta.


Po premierze VMware Player użytkownikom brakowało do szczęścia już tylko w pełni funkcjonalnej, bezpłatnej aplikacji do korzystania z wirtualnych maszyn. Firma VMware wyprzedziła nawet ich oczekiwania - z jej strony WWW można bezpłatnie pobrać zaawansowane oprogramowanie VMware Server beta.

Jest ono następcą komercyjnego dotychczas produktu - GSX Server. Zapewne producent zdecydował się na to z powodu planów Microsoftu, który zamierza wyposażyć Windows Vista w narzędzie do korzystania z wirtualnych maszyn. Teraz można się spodziewać, że Microsoft udostępni bezpłatnie swój odpowiednik VMware Servera - Virtual Server 2005.

Teoretycznie VMware Server jest przeznaczony do firm, bo jego zadaniem jest wirtualizacja serwerów. Umożliwia utworzenie w fizycznym serwerze wielu wirtualnych komputerów, które będą pełniły funkcję serwerów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z tego oprogramowania również w domu, bo VMware Server do złudzenia przypomina aplikację VMware Workstation. Jest tylko nieco trudniejszy w obsłudze, bo ma więcej funkcji, głównie związanych z działaniem wirtualnych maszyn w sieci.

Czym jest wirtualna maszyna?

VMware Server umożliwia uruchamianie wirtualnych maszyn na lokalnym lub zdalnym komputerze.

VMware Server umożliwia uruchamianie wirtualnych maszyn na lokalnym lub zdalnym komputerze.

Wirtualne komputery umożliwiają korzystanie z różnych systemów operacyjnych, np. z Linuksa w Windows, bez ich instalowania w prawdziwym komputerze. Zajmują w realnym komputerze tylko miejsce na twardym dysku, nie wprowadzając zamieszania z tworzeniem dodatkowych partycji na kolejne systemy operacyjne. Nie ma również problemów z bootmanagerem i restartowaniem komputera, aby dostać się do innego systemu operacyjnego.

VMware Server to specjalne oprogramowanie instalowane w systemie Windows lub Linux. Symuluje programowo architekturę komputerów x86, czyli pecetów, umożliwiając tworzenie wirtualnych maszyn i instalowanie w nich systemów operacyjnych oraz programów. Możesz zmontować wirtualną maszynę z typowych komponentów sprzętowych: procesora, pamięci RAM, twardych dysków. To dziecinnie proste - pomoże ci odpowiedni kreator. Nie trzeba, jak w wypadku VMware Playera, korzystać z dodatkowych programów do konfigurowania wirtualnej maszyny.

Zaletą VMware Server jest możliwość uruchamiania wirtualnych maszyn przygotowanych za pomocą VMware Workstation. Pozwala też na korzystanie z gotowych wirtualnych maszyn, do pobrania ze strony producenta (http://www.vmware.com/vmtn/vm ).

VMware Server beta do złudzenia przypomina aplikację VMware Workstation 5.5.

VMware Server beta do złudzenia przypomina aplikację VMware Workstation 5.5.

Po zakończeniu montażu można zainstalować system operacyjny tak samo, jak w prawdziwym komputerze - należy umieścić płytę instalacyjną w napędzie i uruchomić wirtualną maszynę (naciśnij klawisz [F2], jeśli chcesz wprowadzić zmiany w wirtualnym BIOS-ie). Oprócz całej rodziny systemów Windows VMware obsługuje wiele dystrybucji Linuksa, a także Novell NetWare i Sun Solaris.

Wirtualny komputer i zainstalowany w nim system operacyjny noszą nazwę guest (gość). Z kolei komputer i system operacyjny, w którym zainstalowano VMware Server to host (gospodarz). Systemy operacyjne, które mogą pełnić funkcję gospodarza to, według oficjalnej specyfikacji, serwerowe wersje Windows (Windows 2000 Server i Windows Server 2003) oraz kilkanaście dystrybucji Linuksa. W praktyce VMware Server można zainstalować również w Windows XP. Nam ta sztuka udała się bez żadnych komplikacji, nie było również problemów z uruchomieniem wirtualnego komputera. Ponadto jest potrzebne minimum 512 MB RAM i procesor 733 MHz.

Lokalnie lub zdalnie

VMware Server ma wiele funkcji niedostępnych w wersji Workstation, w tym narzędzie ułatwiające zdalną pracę administratorom. Po uruchomieniu program zapyta, czy chcesz włączyć wirtualną maszynę na komputerze lokalnym lub zdalnym. W drugim wypadku należy podać nazwę lub adres IP hosta oraz nazwę i hasło dostępu. Uruchomiona na zdalnym komputerze wirtualna maszyna wykorzystuje jego zasoby, a na lokalnym komputerze widać tylko interfejs graficzny, umożliwiający obsługę. Menu Host, niedostępne w wersji Workstation, zawiera trzy pozycje. Switch host umożliwia przełączanie między hostami (gospodarzami), na których są wirtualne maszyny. Virtual Network Settings pozwala zmieniać ustawienia związane z działaniem wirtualnej sieci, m.in. konfigurować wirtualne interfejsy (karty) sieciowe, serwery DHCP czy usługę NAT. Ostatnia opcja, Settings, daje dostęp do ustawień definiujących w pewnym stopniu zależności między gościem i gospodarzem. Możesz określić maksymalną ilość pamięci RAM do wykorzystania przez system gościa lub włączyć szyfrowanie SSL w komunikacji między gościem i gospodarzem.