Wirtualna społeczność zamiast telefonu

Wbrew powszechnemu mniemaniu serwisy społecznościowe, takie jak Facebook czy Nasza Klasa, nie są skierowane wyłącznie do ludzi młodych. Coraz częściej korzystają z nich seniorzy. Dzięki Internetowi utrzymują kontakt z rodziną, odnajdują znajomych z dawnych lat, rozwijają własne zainteresowania, a nawet poznają nowych ludzi i... umawiają się na randki.


Z raportu amerykańskiego ośrodka badawczego Pew wynika, że w latach 2009-2010 odsetek mieszkańców USA powyżej 50. roku życia korzystających z wirtualnych społeczności wzrósł z 25 do 47%. Trend ten utrzymał się w ostatnich 12 miesiącach, co potwierdziły badania ośrodka UKOM/Nielsen. W USA liczba seniorów na Facebooku zwiększyła się o 12%. W niektórych krajach odnotowano nawet kilkudziesięcioprocentowe skoki.

W Polsce popularność serwisów społecznościowych wśród seniorów jest dużo mniejsza. CBOS podaje, że konta w takich witrynach ma 36% internautów w wieku 55-64 lat. Przekłada się to na 8% ogółu osób w tym wieku. Większość ma założone konta w jednym z dwóch największych społeczności nad Wisłą - Facebooku i NK.

Ochrona prywatności

CBOS twierdzi, że polscy seniorzy boją się ograniczania swojej prywatności. Dlatego podają bardzo mało informacji i rzadko zaglądają do serwisów społecznościowych. Obawy te są w dużej mierze przesadzone. Witryny w rodzaju NK czy Facebooka są świetnymi narzędziami do utrzymywania kontaktów i poznawania nowych ludzi. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad.

Nie wolno ujawniać swojego hasła innym osobom. Hasło powinno być silne - składać się z co najmniej 12 znaków, w tym liter i cyfr. Podawanie informacji o sobie jest bezpieczne, niektóre dane lepiej jednak pomijać. Dotyczy to na przykład numeru telefonu, domowego adresu czy numeru konta bankowego. Stanem tego konta też lepiej się nie chwalić.

Zarówno Facebook, jak i Nasza Klasa zawierają rozbudowane panele z ustawieniami prywatności. Można tam wybrać, które dane mają być widoczne dla wszystkich, które będą widzieć zarejestrowani użytkownicy, a które trafią tylko do znajomych. Oczywiście funkcje te działają, gdy użytkownik nie akceptuje automatycznie każdego zaproszenia do znajomości. Kontakty muszą być zweryfikowane.

Sposób na samotność

Facebook i NK skutecznie zastępują telefon i e-mail. Serwisy społecznościowe pozwalają na utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, a nawet odnajdywanie niewidzianych często latami znajomych. Wbrew pozorom wcale nie pogłębiają izolacji. Obie witryny oferują funkcje przydatne podczas organizowania tradycyjnych spotkań towarzyskich.

Internet ułatwia informowanie o ważnych wydarzeniach: zlotach czy jubileuszach. Umożliwia kontakt z osobami, których numery telefonów są nieznane. Ułatwia kwestie organizacyjne. Eliminuje bowiem konieczność informowania o zmianach każdego uczestnika osobno. Wreszcie pozwala na sprawne publikowanie zdjęć czy klipów wideo z takich spotkań.

Najważniejsze funkcje

Utrzymywanie wirtualnych kontaktów w Sieci może się odbywać na kilka sposobów. Po pierwsze, każdy użytkownik serwisu społecznościowego ma do dyspozycji system wymiany prywatnych wiadomości tekstowych. Dostęp do nich ma tylko nadawca i odbiorca. Jest to coś w rodzaju wewnętrznych e-maili, które mogą być wysyłane między zarejestrowanymi w witrynie internautami.

Druga metoda wiąże się z wykorzystaniem usług w rodzaju Śledzika (NK) i Tablicy (Facebook). Obie pozwalają na publikowanie krótkich informacji tekstowych (tak zwanych statusów), linków do ciekawych witryn, zdjęć, klipów wideo. Dzięki temu senior może dzielić się ze znajomymi swoimi przeżyciami i doświadczeniami. Może też łatwo sprawdzić, co dzieje się u innych osób.

Życie rodzinne w Internecie

Serwisy społecznościowe ułatwiają kontakt nie tylko ze znajomymi, ale także z krewnymi. Facebook czy NK to przyjazne narzędzia, pozwalające na publikację różnego rodzaju treści związanych z życiem rodzinnym - relacji z imprez czy wakacji, w tym zdjęć. Dzięki społecznościom znika problem udostępniania setek fotografii ze ślubów, chrzcin, urodzin.

Nie trzeba już wysyłać ich e-mailem, nie trzeba nagrywać ich na płytę. Wystarczy, że ktoś opublikuje je w Sieci. Starsza osoba musi jedynie kliknąć odpowiedni link i od razu ma dostęp do wszystkiego. Zdjęcia są oczywiście widoczne tylko dla wybranych osób - np. bliskich znajomych. Wszystko jest zebrane w formie wygodnej galerii. Wybrane fotografie można pobrać na dysk i przesłać do wywołania.

Społeczności ułatwiają też kontakty z członkami rodziny, którzy mieszkają daleko i rzadko wpadają w odwiedziny. Szczególnie dotyczy to osób żyjących na drugim końcu Polski czy nawet w innych krajach. Dzięki Facebookowi czy NK senior może śledzić życie takich ludzi - nie tylko te duże i ważne wydarzenia (urodziny, ślub), ale także te codzienne.

Rozwój osobisty

Wirtualne społeczności wiążą się jednak nie tylko z utrzymywaniem kontaktów i publikowaniem treści. Tego rodzaju serwisy są świetnymi narzędziami, ułatwiającymi rozwój osobisty. W witrynach można znaleźć tak zwane strony (z angielskiego "pages") lub grupy. Grupują one miłośników i pasjonatów. Dzięki wyszukiwarce senior może w ciągu kilku minut znaleźć dziesiątki stron powiązanych z interesującą go tematyką.

Miłość na jesień życia

Jak już wspomniano, serwisy społecznościowe pozwalają na odnajdywanie dawno niewidzianych znajomych - na przykład ze szkolnych czy studenckich lat. Ponadto witryny w rodzaju Facebooka czy NK umożliwiają poznawanie nowych ludzi. Oczywiście należy zachować przy tym ostrożność - nie każdy musi być tym, za kogo się podaje.

Największym zaskoczeniem jest to, że wielu seniorów wykorzystuje internetowe społeczności do poszukiwania partnerów na jesień życia. Wielu umawia się na randki, niektórzy nawet się zakochują. Rodziny takich osób są często zszokowane. Zjawisko to jest jednak naturalne. Nikt nie chce spędzać jesieni życia w samotności. Internet pomaga ją pokonać.

Facebook na nudę

Osoby, które nie mają ochoty na intensywne kontakty towarzyskie przez Sieć, mogą traktować społeczności jak sposób na nudę. Zarówno Facebook, jak i NK oferują setki prostych i bardziej złożonych gier, które można uruchamiać w oknie przeglądarki. Użytkownik nie musi więc instalować oprogramowania na twardym dysku - to spore ułatwienie dla seniora.

Jednym z największych dostawców tego typu usług jest amerykańska firma Zynga. Jej produkty można znaleźć na Facebooku. Najpopularniejsze gry to FarmVille (gracz buduje wirtualną farmę i hoduje cyfrowe krowy), Texas HoldEm Poker (gra oparta na najpopularniejszej obecnie odmianie pokera), Cafe World (symulator kawiarni) czy Mafia Wars (użytkownik tworzy mafijną rodzinę).

We wszystkie te gry można grać samemu lub ze znajomymi. Dzięki wbudowanym w serwis społecznościowy i samą aplikację funkcjom można porównywać wyniki z osiągnięciami innych osób, publikować kolejne rekordy i rywalizować z tysiącami ludzi na całym świecie. Problemem nie jest także zaproszenie innych użytkowników (znajomych, krewnych) do gry.

Artykuł pochodzi ze specjalnego dodatku "PC World - Facebook". Pismo można jeszcze zamówić (wysyłka GRATIS!).