Wirtualne Igrzyska - gdzie warto zajrzeć?

Półmetek XVIII letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach juz za nami. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się polskim serwisom poświęconym największej imprezie sportowej świata, a także porównać je do wzorcowych portali zagranicznych.

Internet jest jednym z najlepszych źródeł informacji sportowych - łatwo jest przegapić serwis w radiu lub telewizji, a nie tylko zagorzały kibic potrafi docenić natychmiastowy dostęp do relacji z przebiegu zawodów. Wystarczy wejść na stronę poświęconą olimpiadzie i już można analizować sukcesy lub porażki naszych zawodników. Pojawia się pytanie, którą stronę otworzyć, aby szybko sprawdzić wynik bez potrzeby przedzierania się przez gąszcz wywiadów. Gdy jednak interesują nas szczegóły związane z zawodnikami, zdjęcia sportowców lub historia igrzysk należy brać pod uwagę ile informacji twórcy serwisu zamieścili na swojej stronie. Kiedy już znajdziemy informacje na dany temat miło byłoby popatrzeć na ciekawe animacje, zdjęcia związane z przebiegiem igrzysk lub choćby ładne menu, dzięki któremu łatwiej będzie przejść do kolejnej dyscypliny sportowej.

Na podstawie kryteriów przedstawionych w prezentowej poniżej tabeli dokonaliśmy oceny kilku polskich serwisów poświęconych igrzyskom - przy najlepszych, naszym zdaniem, stronach, umieściliśmy stosowne 'oznaczenia' (w duchu olimpijskim - złoty, srebrny i brązowy medal). Warto zaznaczyć, że dwa serwisy zajęły tę samą - drugą - pozycję. Dodatkowo, by pokazać, jak tworzy się podobne strony na świecie, zamieszczone zostały również dwie oficjalne strony olimpijskie.

Pierwsze miejsce - Gazeta PL Ateny

Pierwsze miejsce - Gazeta PL Ateny

Gazeta PL Ateny to ciekawy serwis, który jest chyba najszybciej aktualizowany spośród wszystkich tu omawianych. Wyniki są podawane właściwie w czasie rzeczywistym! Ale nie to nie wszystko. Pomysłodawcy wpadli na niezły pomysł zamieszczenia rubryki "rozrywka", z której można pobrać zabawne wygaszacze ekranu, tapety, gry, animacje, pokazy slajdów itp. wszystko oczywiście na temat olimpijski. W tym samym dziale umieszczone są jeszcze karykatury sportowców i wpadki komentatorów. Oferowana jest również bezpłatna usługa powiadamiania użytkownika o najważniejszych wydarzeniach sportowych dnia przez pocztę elektroniczną. Na koniec nie sposób nie wspomnieć o świetnej oprawie graficznej oraz solidnej porcji wiadomości, jakie oferuje Gazeta PL. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem sportu warto tu zajrzeć.

Drugie miejsce - Sport.onet.pl Ateny

Drugie miejsce - Sport.onet.pl Ateny

Sport.onet.pl Ateny to duży serwis tematyczny, który jest poświęcony wyłącznie igrzyskom w Atenach. Jego mocną stroną jest przejrzystość - na stronie głównej mamy dostęp do artykułów z minionych dni olimpijskich oraz do zaplanowanych na kolejne dni zawodów. Wyniki są pogrupowane według dyscyplin sportowych, a dla dociekliwych internautów zamieszczono wzmianki o wszystkich Igrzyskach Olimpijskich wraz z klasyfikacją medalową. Jest to naprawdę godna polecenia strona olimpijska, na której użytkownik znajdzie nie tylko suche wyniki, ale wiele ciekawostek na temat igrzysk w Atenach (chociażby w jaki sposób wybierano maskotkę) oraz tych z lat ubiegłych.

Drugie miejsce - Interia PL Ateny 2004

Drugie miejsce - Interia PL Ateny 2004

Interia PL Ateny 2004 to bardzo ładne centrum aktualności olimpijskich. Projektanci świetnie dobrali kolorystykę i układ strony. Przejrzystość to mocna karta Interii. Odsyłacze prowadzą internautę do standardowych informacji o widowiskach sportowych, ale również do ciekawostek takich jak streszczanie co dzieje się poza obiektami sportowymi. To pozwala 'wczuć się' w klimat całej otoczki mistrzostw.

Trzecie miejsce - TVP PL Ateny 2004

Trzecie miejsce - TVP PL Ateny 2004

TVP PL Ateny 2004 Telewizja Polska oprócz relacji na żywo prowadzi również swój serwis internetowy. Ta strona jest bezkonkurencyjna jeśli chodzi o olimpiadę w telewizji. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jakąś dyscyplinę na srebrnym ekranie powinien koniecznie tu zawitać. Oprócz standardowych wiadomości można zagrać w gry olimpijskie (należy wybrać jedną z konkurencji) lub pobrać tapety i wygaszacze. Historia igrzysk jest raczej potraktowana pobieżnie, dlatego też zapaleni miłośnicy sportu nie dowiedzą się zbyt wielu rzeczy o czasach minionych.

Wirtualna Polska Ateny 2004 jest obszernym zbiorem wiadomości z Grecji. Minusem od razu rzucającym się w oczy jest zbyt wiele miejsca poświecone jednemu ze sponsorów. To nie przesądza jednak o użyteczności tej strony. Podejście twórców jest podobne jak w Onet.pl - wiele odnośników do interesujących informacji (sylwetki sportowców, polskich faworytów typowanych do miejsca na podium), jednak poruszanie się po poszczególnych dyscyplinach jest nieco kłopotliwe - wymaga otwierania kolejnych stron, co nieco spowalnia przeglądanie. Autorzy strony mogliby zamieścić więcej zdjęć, a wyniki powinny być lepiej dopracowane. Podsumowując jest to dobry serwis pod warunkiem, że użytkownik poświęci trochę czasu na zaznajomienie się z całością. Pod względem estetycznym ustępuje on Onetowi.

Zestawienie serwisów poświęconych igrzyskom

Zestawienie serwisów poświęconych igrzyskom

Athens2004.com jest oficjalną stroną igrzysk i do niej powinno się porównywać każdy portal. Są tu wszystkie wiadomości o zawodach, choć o uczestnikach olimpiady informacji jest niewiele. Gromadzone dane są publikowane w formie tabeli i to niezbyt dokładnie, ponieważ rekord na temat naszej złotej medalistki - Otylli Jędrzejczak - był niepełny. Trudno się z drugiej strony dziwić autorom tego portalu, że nie umieszczają wszystkich wywiadów z zawodnikami. Tego typu newsów należy szukać na stronach narodowych. Znajdują się tu również bardziej praktyczne informacje jak: organizacja ruchu w Atenach, gdzie kupić bilety, prognoza pogody. Jeżeli internauta w miarę dobrze posługuje się językiem angielskim i chce dostać się do kopalni wiadomości na przeróżne tematy związane z Igrzyskami Olimpijskimi, powinien swoje poszukiwania rozpocząć właśnie tu, a uzupełniać je stronami narodowymi.

PKOL Ateny 2004 to strona Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest tu mnóstwo informacji na temat samej struktury PKOL, czyli polskiego organizatora igrzysk. Są tu przedstawione aktualności na temat samych zawodów, polskiej reprezentacji olimpijskiej, a także informacja turystyczna. Do mocnych stron serwisu należy dział "dyscypliny sportowe", gdzie znaleźć można historię każdej "dziedziny olimpijskiej" (na świecie i w Polsce), ciekawostki (m. in. przypadki utonięć na zawodach!!!) i ogólne przepisy dotyczące danego sportu. Niestety nie wszystkie odnośniki działają poprawnie a na stronie często pojawiają się błędy.

Olympic Movement to oficjalna strona światowego ruchu olimpijskiego. Po wejściu na stronę ukazuje się wysokiej jakości animacja przedstawiająca panoramę Aten z wyróżnionymi budynkami sportowymi. Naprawdę warto to zobaczyć! Jeżeli kogoś zainteresowały testy antydopingowe w historii Igrzysk Olimpijskich lub próby przeprowadzane w Atenach nie może przegapić tego serwisu. Ponieważ jest to bardzo rozbudowany serwis każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jedna uwaga - podobnie jak w przypadku Athens2004.com nie będzie tu zbyt wielu informacji dotyczących narodowych reprezentacji.

Dla tych, którzy są skłonni szukać informacji o igrzyskach na zagranicznych serwisach, godne polecenia są również dwa inne serwisy - NBColympics oraz BBC - oferują one internautom możliwość korzystania ze strumieniowej transmisji wideo z olimpiady (aczkolwiek druga oferta dotyczy jedynie mieszkańców Wielkiej Brytanii).

Na koniec warto zaznaczyć, że porównywanie ze sobą portali ma zawsze cechy subiektywizmu i nie wykluczone, że internauci dojdą do odmiennych wniosków, jeśli chodzi na przykład o kategorię wyglądu. Jednak ważniejsze wydaje się porównanie stron polskich do zagranicznych. Niestety nie jest jeszcze tak dobrze, aby poziom był wyrównany. Na szczęście w przypadku stron olimpijskich obie sfery się przenikają - to czego nie ma w rodzimych serwisach można znaleźć za granicą, a np. informacje o konkretnych zespołach, zawodnikach w barwach biało-czerwonych, w ciekawej oprawie spoczywają na polskich serwerach.


Zobacz również