Wirtualne komputery


VMWare

VMWare to specjalista wśród producentów narzędzi wirtualizacji. W jego ofercie można znaleźć cały pakiet programów adresowanych do różnych odbiorców.

Są narzędzia ułatwiające obsługę i rozbudowę dużych centrów danych, czy zarządzanie firmową infrastrukturą (vSphere, vCenter, Server) oraz aplikacje przeznaczone na komputery biurkowe (VMWare Workstation i Player).

Bezpłatny jest VMWare Player. To przede wszystkim narzędzie do uruchamiania przygotowanych wcześniej maszyn wirtualnych. Ze strony producenta można pobrać pliki z gotowymi do użycia środowiskami. Za jego pomocą można jednak również tworzyć własne. Obsługuje ponadto wirtualne środowiska Microsoftu oraz format Live State Recovery Symanteca.

Produkty VMWare przeznaczone są do instalacji na systemach Windows i Linuks. Imponują liczbą obsługiwanych systemów wirtualnych. Znalazły się między innymi różne wersje Windows (łącznie z siódemką) i Linuksa, BSD, SCO, BeOS, ChromeOS, Netware czy OS/2.

Wirtualne komputery

Lista wirtualnych Windows, które można uruchomić w VMWare obejmuje wszystkie wersje od 3.1 do 7, katalog Linuksów jest jeszcze dłuższy

Według producenta ich liczba przekracza 200. Oficjalnie nie ma wśród nich MacOSa X, ale również ten system da się uruchomić. Aplikacje działają na procesorach 32 oraz 64 bitowych i takie CPU również emulują.

Obsługa grafiki 3D gwarantuje, że można w nich korzystać z interfejsu Aero, czy uruchamiać w środowisku wirtualnym wymagające gry. O ile VMWare Player obsługuje jedynie VMGL (umożliwia uruchamianie aplikacji Open GL) to Workstation oprócz OpenGL 2.1 współpracuje z DirectX 9c Shader Model 3.

Wersja 7 stacji roboczej VMWare udostępnia również maszynom wirtualnym do 8 wirtualnych procesorów i pozwala szyfrować obsługiwane środowiska 256 bitowym algorytmem AES. Ułatwia również centralne zarządzanie, umożliwia zapis wielu migawek i klonowanie systemów, tworzy wirtualne sieci. Aplikacje VMWare dostępne są jedynie po angielsku.

Wirtualne komputery

Za pomocą VMWare Playera można uruchomić tryb Windows XP Mode z Windows 7, trzeba go jednak najpierw zainstalować

Parallels Desktop 4 for Windows & Linux

Paralells Desktop 4 for Windows to odpowiednik Parallels Desktop 6 - znanego użytkownikom Mac OSa programu umożliwiającego uruchamianie wirtualnych systemów Windows pod kontrolą oprogramowania Apple.

Podobnie, jak VMWare, Parallels udostępnia do pobrania na swojej stronie skonfigurowane maszyny wirtualne z różnymi systemami operacyjnymi i zestawami oprogramowania.

Dodatkowe narzędzia pozwalają na migrację do tego środowiska wirtualnych systemów innych producentów a nawet systemów rzeczywistych.

Parallels emuluje każde urządzenia zainstalowanie w komputerze. Gwarantuje to łatwe przenoszenie wirtualnych maszyn pomiędzy różnymi komputerami.

Program umożliwia instalację Windows, Linuksów, OS/2, BSD czy nawet DOSa, zarówno w wersjach 32, jak i 64-bitowych. Udostępnia do ośmiu procesorów i pozwala przypisać do 8 GB pamięci wirtualnej. Obsługuje technologie Intel-VT i AMD-V - są one wymagane do uruchomienia aplikacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: