Wirtualny GeForce FX

Wizyta na Cebicie uświadomiła nam fakt, że z kartami wyposażonymi w procesor NVidia GeForce FX jest tak jak z najnowszymi procesorami AMD. Teoretycznie są, lecz w sklepach nie można ich kupić. Żaden z producentów kart graficznych nie ma w sprzedaży flagowych modeli z GeForce FX 5800 Ultra !!!

Za jeden z pobocznych celów wyprawy na targi CeBIT postawiłem sobie powrót z kartą FeForce FX, którą szybko moglibyśmy poddać testom. Już pierwszego dnia zwiedzania hal wystawienniczych było jasne, że mój plan spalił na panewce. Producenci kart graficznych, nawet ci najwięksi, owszem mieli na swoich stoiskach karty GeForce FX, lecz były to modele referencyjne, pokazowe. Zapytani kiedy wprowadzą karty tego typu do produkcji zgodnie odpowiadali, że NVidia nie dostarcza im procesorów graficznych, więc o kartach z układami GeForce FX 5800 Ultra można zapomnieć przynajmniej na najbliższy miesiąc.

Nie lepiej wygląda sytuacja z modelami o niższej wydajności - NV31. Te również nie są obecnie dostępne w sprzedaży. Nie jest wykluczone, że GeForce FX zniknie z rynku zanim się w ogóle na nim pojawi. Będzie to spektakularna klęska NVidii, która z pewnością odbije się na jej prestiżu. Finansowo firma nie poniesie zapewne znaczących strat, bo i tak procesory graficzne z tego przedziału cenowego to nisza, wizytówka firmowa, a nie lokomotywa generująca ogromne zyski.


Zobacz również