Wirtualny Office

Coraz więcej firm zamierza oferować "aplikacje do wynajęcia"

Firma Microsoft zamierza dzierżawić oprogramowanie Office, udostępniając je w Internecie. Oferta umożliwi klientom korzystanie z aplikacji Word, Excel, Power Point i innych wchodzących w skład pakietu, bez potrzeby ich kupowania. Oprogramowanie będzie zainstalowane na internetowym serwerze pod adresem www.bcentral.com, a także na wielu serwerach innych firm internetowych - partnerów Microsoftu w przedsięwzięciu, zwanym Office Online. Przewiduje się, iż ofertą tą będą zainteresowane głównie przedsiębiorstwa małej i średniej wielkości.

„To dobra propozycja dla klientów, którzy posiadają starsze komputery, a chcieliby korzystać z nowych aplikacji bez potrzeby modernizacji sprzętu. Wszystkim zajmie się dostawca usługi” – stwierdził Rob Enderle, analityk z Giga Information Group.

„Wypożyczanie” oprogramowania poprzez Internet może stać się niedługo bardzo popularnym modelem korzystania z narzędzi informatycznych. Użytkownicy zamiast instalować setki megabajtów na dyskach swoich komputerów będą mogli połączyć się z serwisem online firmy ASP (Application Service Providers), która będzie zajmować się wynajmem oprogramowania. Nie będą musieli się też martwić o problemy instalacyjne, a zapłacą tylko za faktyczne wykorzystanie konkretnych aplikacji. Oprócz Microsoftu, także inni producenci przygotowują się do wynajmowania oprogramowania poprzez Internet. i Lotus przeprowadzają już odpowiednie testy własnych pakietów biurowych.

Więcej informacji: www.news.com