Wirtualny Polak

Z inicjatywy Wirtualnej Polski powstał projekt wirtualnego miasta, który ma umożliwić "poznanie polskiego internauty".

Na konferencji prasowej przygotowanej przez inicjatorów projektu Wirtualne Miasto ogłoszono powstanie pierwszej w Polsce eksperymentalnej, wirtualnej społeczności. Projekt zakłada, że przez 3 miesiące wyselekcjonowana grupa 30 mieszkańców Torunia otrzyma komputery wyposażone w Pentium III i dostęp do Internetu.

Nie znający się wcześniej mieszkańcy Wirtualnego Torunia będą mogli poprzez sieć porozumiewać się ze sobą - rozmawiać i wymieniać poglądy. Ich zachowania i wzajemne relacje mają w zamierzeniu twórców przedsięwzięcia przyczynić się do stworzenia modelowego profilu polskiego internauty. Według organizatorów projektu, 30 mieszkańców Wirtualnego Torunia jest zróżnicowanych pod względem wieku, płci, wykształcenia oraz stopnia znajomości obsługi komputera. Wśród wytypowanych osób znajdują się studenci, urzędnicy, gospodynie domowe oraz prezydent miasta, fotograf i ordynator szpitala. Informacje o poczynaniach "wirtualnej społeczności" będzie można śledzić na specjalnie przygotowanej witrynie pod adresem www.wirtualnemiasto.wp.pl.

Celem projektu jest pokazanie jak Internet może być wykorzystywany w życiu codziennym internautów, a służyć temu będzie stworzone przez firmę I-Metria i instalowane na komputerach oprogramowanie monitorujące poczynania użytkowników w sieci. Zakończenie projektu jest planowane na 28 lutego 2001 r.