Wirtualny pecet z Microsoftu

Wirtualny komputer do testowania kilku wersji Windows w jednym systemie. Gdy często zdarza ci się używać różnych wersji Windows w jednym komputerze, nowe narzędzie Microsoftu ułatwi ci życie.

Zamiast dzielić dysk na partycje i instalować na nich różne wersje okien do wyboru podczas startu komputera, lepiej mieć je zawsze pod ręką - w czasie pracy z głównym systemem operacyjnym, bez ponownego uruchamiania peceta. W zeszłym roku Microsoft postanowił pomóc twórcom oprogramowania i innym użytkownikom, którym w pracy niezbędna jest mnogość wersji Windows. W efekcie korporacja z Redmond kupiła firmę Connectix – producenta oprogramowania Virtual PC, które pozwala na uruchamianie kilku systemów operacyjnych w postaci okien (czyli zadań) w systemie-gospodarzu. Nie jest to rozwiązanie odkrywcze czy jedyne w swoim rodzaju, ponieważ na rynku jest także konkurencyjny VMWare – bardziej rozbudowany, ale i dużo droższy produkt.

Po zainstalowaniu Virtual PC 2004 w Windows 2000, XP Professional lub Tablet PC Edition (w XP Home program także działa, ale wówczas nie jest objęty pomocą techniczną) można w oknach „udawanych” pecetów zainstalować i uruchamiać Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/Server, MS-DOS, a nawet IBM OS/2 Warp. Linux, co prawda, oficjalnie nie jest obsługiwany, lecz nie mieliśmy kłopotu z używaniem dystrybucji SuSE Linux 8.2 w Virtual PC. Generalnie jednak odmiany Linuksa nieco lepiej działają w VMWare; rywal oferuje też więcej opcji konfiguracyjnych wirtualnych systemów, w tym wirtualne sieci komputerowe. Virtual PC jest natomiast łatwiejszy w obsłudze.

Wymagania sprzętowe dotyczą głównie pamięci oraz miejsca na twardym dysku –128 MB RAM i 2 GB przestrzeni to absolutne minimum, od którego należy zacząć, żeby w ogóle uruchomić Windows XP jako gospodarza. Do tych wartości trzeba dodać kolejne mega- i gigabajty na systemy wirtualne, np. do działania Windows 98SE w oknie XP potrzeba jeszcze co najmniej 64 MB pamięci i 500 MB na dysku, a do Windows 2000 – odpowiednio 96 MB i 2 GB.