Wirtualny pojedynek Kasparowa

Arcymistrz szachowy, Garry Kasparow, po raz kolejny zmierzy się z komputerem. Tym razem jego przeciwnikiem będzie X3D Fritz - połączenie programu szachowego Fritz z rozwiązaniami firmy X3D Technologies, specjalizującej się w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości.

Pojedynek będzie składał się z czterech partii, które zostaną rozegrane 11, 13, 16 i 18 listopada w New York Athletic Club. Tym razem Kasparow nie będzie korzystał z tradycyjnej, lecz z wirtualnej szachownicy (Rosjanin będzie grał w okularach 3D). Nietypowy będzie również sposób przesuwania pionków - Kasparow będzie sterował tym procesem za pośrednictwem komend głosowych.

Wszystkie gry (mogą one trwać nawet do 7 godzin) mają być transmitowane w Internecie (w kilku serwisach szachowych). Zdaniem Johna Fernandeza z firmy X3D Technologies, istnieje 99,9% prawdopodobieństwo, że maszyna pokona człowieka. Warto jednak przypomnieć, że zwycięstwo komputera prawie pewne wydawało się również podczas pojedynku Kaparowa z programem Deep Junior, rozegranego na początku tego roku - Rosjanin zdołał wtedy zremisować.


Zobacz również