Wirtualny rywal

W ścisłej czołówce kart graficznych kosztujących od 500 do 1000 zł trwa zacięta walka o palmę pierwszeństwa. Model NVIDII oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny, ale trochę droższy nowy Radeon jest równocześnie trochę szybszy. Co wybrać?

Wyniki testu modeli GeForce 7600 GT opublikowaliśmy pierwsi w polskiej prasie już miesiąc temu. Karta ta wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie, bo oferuje wydajność do niedawna nieosiągalną za tę cenę. Dodatkowo nowy proces technologiczny wytwarzania procesora pozwala na samodzielną modyfikację częstotliwości taktowania rdzenia graficznego w dużym zakresie. Ze standardowych 560 MHz kartę bez problemu udało nam się podkręcić do 640 MHz, a to bezpośrednio przełożyło się na bardzo istotny wzrost prędkości w testach. ATI, widząc realne zagrożenie swojej pozycji głównego producenta najpopularniejszych kart dla graczy, w pośpiechu wprowadziło na rynek Radeon X1800 GTO, który przedstawiamy w tym wydaniu. Naprawdę jest to Radeon X1800 XL z nowym BIOS-em - oba modele wyglądają identycznie, choć w egzemplarzach skierowanych do sprzedaży można liczyć na niewielkie modyfikacje układu chłodzenia. Testowany przez nas Sapphire X1800 GTO 256 MB GDDR3 PCI-E Dual DVI-I/VIVO Full to pierwsze GTO dostępne w sklepach. Kosztuje, w zależności od wersji, 990 zł (tzw. mały box) lub 1070 zł (pełna wersja pudełkowa z dwiema pełnymi wersjami gier).

Wirtualny rywal

Najnowszego Radeona w chwili premiery GeForce 7600 GT można nazwać wirtualnym rywalem. Karta dotarła jedynie do redakcji prasowych, a nie można jej kupić w sklepach. Być może, w momencie gdy czytasz ten tekst, jest już do nabycia, lecz nie zmienia to faktu że jej premiera jest spóźniona o dobre 1,5 miesiąca. Jak wskazuje nasze doświadczenie, ATI umieszcza dopisek GTO w nazwach modeli szczególnie podatnych na podkręcanie. X1800 GTO jak już wspomnieliśmy, to tak naprawdę Radeon X1800 XL z nowym BIOS-em. Mamy więc rdzeń taktowany z częstotliwością 500 MHz i 256 MB pamięci GDDR3 o taktowaniu 1 GHz. Pozostałe elementy to 12 jednostek przetwarzania pikseli (wersja XL ma ich 16) i osiem jednostek Vertex Shader. Interfejs pamięci jest 256-bitowy. Karta ma wbudowany silnik wideo AVIVO oraz może pracować w trybie CrossFire.

Zobacz również:

  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [24-03-2023]

Tańszy, lecz wolniejszy

Rywalem X1800 GTO jest GeForce 7600 GT, pod względem architektury bardzo zbliżony do G71 - można powiedzieć, że to prawie G71 podzielony na pół. Prawie, bo ma pięć jednostek Vertex Shader, a G71 - osiem. Pozostałe kluczowe elementy architektury to już dokładna połowa wyposażenia modelu 7900, a więc osiem potoków renderingu, 12 potoków Pixel Shader. Procesor zużywa 65 W energii, ma w zależności od wersji 128 lub 256 MB pamięci i w odróżnieniu od drogich modeli pojedynczy interfejs Dual Link DVI. Taktowanie wynosi 560/1400 MHz, modułów pamięci również, a interfejs pamięci jest 128-bitowy. Karty kosztują około 830 zł, czyli sporo mniej niż Radeon X1800 GTO. Istotną zaletą modeli NVIDII jest duża podatność na podkręcanie. Przyspieszony GeForce 7600 GT ma wydajność podobną, jak modele GeForce 7800 GT, a zarazem jest szybszy od standardowo taktowanego X1800 GTO.

O jak overclocking?

GTO nie jest mistrzem podkręcania, choć z pewnością wiele zależy od danego egzemplarza. Testowy Sapphire można kupić w sklepach i jeśli mamy oceniać możliwości przetaktowania GTO, musimy powiedzieć, że karta nie nadaje się do tego. Podczas testów udało nam się przetaktować rdzeń zaledwie o 5 MHz, a moduły pamięci o 15 MHz (efektywnie 30 MHz), dlatego zrezygnowaliśmy z publikowania wyników testów po podkręceniu (zysk był pomijalnie niski) Z drugiej strony w części konkurencyjnych recenzji w Internecie widzieliśmy informacje o znacznie lepszych rezultatach podkręcania niż nasze. Różnica jest taka, że nasza karta to produkt finalny, komercyjnie dostępny, a inni testowali modele wzorcowe dostarczone przez ATI. W wypadku kart NVIDIA GeForce 7600 GT identyczną częstotliwość taktowania po podkręceniu udało nam się uzyskać zarówno w modelu wzorcowym, jak i "sklepowym" produkcie Asusa. Naszym zdaniem, od kart ATI nie należy oczekiwać dużego przyśpieszenia po przetaktowaniu.