Wirtualny świat zagraża rzeczywistości?

W ostatnim czasie na rynku ukazała się książka znanego amerykańskiego profesora, Edwarda Castronovy. Dzieło w wolnym tłumaczeniu zatytułowane jest "Wirtualny Świat: Jak gry sieciowe zmieniają rzeczywistość". Trzeba przyznać, że badacz w swojej publikacji doszedł do kilku bardzo ciekawych wniosków.

Castronova twierdzi, że dla niektórych gry MMO są sposobem na zniknięcie z rzeczywistości. W dużym skrócie, świat oglądany na monitorze staje się powoli najważniejszy. Czasem sytuacja ta przybiera skrajne formy, w których gracze dosłownie "oddają całych siebie" grze.

Wirtualny świat zagraża rzeczywistości?

Jednak dla innych, miejmy nadzieję znakomitej większości, gry MMO stanowią świetny sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi czy rodziną. W Internecie odległość nie ma większego znaczenia co bardzo ułatwia komunikację, na przykład z krewnymi.

Zobacz również:

  • Pół miliona graczy odeszło z New World. Co się dzieje z grą od Amazonu?
  • Powstanie MMO w świecie Horizon? Wiele na to wskazuje

Autor podkreśla, że gry typu MMO cieszą się bardzo dużą popularnością z konkretnego powodu. Poznanie go wydaje się być kluczowym elementem przy próbie zrozumienia fenomenu gier sieciowych.

Co ważne, autor nie skupia się na krytyce wirtualnej rzeczywistości (co ostatnio jest w modzie). Jak sam podkreśla, stara się obiektywnie patrzeć na sprawę i analizować.

Póki co książka dostępna jest jedynie w wersji angielskiej. Szkoda, bo wiele wskazuje na to, że jest to naprawdę wartościowa pozycja.