Wirtualny system

Zainstaluj Windows Server 2003 R2 szybko, łatwo i przyjemnie. Pokazujemy, jak zrobić to bez skomplikowanych operacji typu zakładanie nowej partycji. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego oprogramowania Virtual Server 2005 R2.


Zainstaluj Windows Server 2003 R2 szybko, łatwo i przyjemnie. Pokazujemy, jak zrobić to bez skomplikowanych operacji typu zakładanie nowej partycji. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego oprogramowania Virtual Server 2005 R2.

Strona administracyjna Virtual Servera 2005 R2 umożliwia konfigurowanie i uruchamianie wirtualnych komputerów.

Strona administracyjna Virtual Servera 2005 R2 umożliwia konfigurowanie i uruchamianie wirtualnych komputerów.

Na początku kwietnia Microsoft udostępnił bezpłatne oprogramowanie do wirtualizacji - Virtual Server 2005 R2. Dzięki temu bez większych komplikacji i wydatków możesz teraz zainstalować Windows Server 2003 R2, umieszczony na dołączonej płycie DVD w postaci obrazu płyty w formacie ISO. Jednak nie musisz nagrywać go na płytę ani tworzyć oddzielnej partycji na nowy system operacyjny. W skrócie: wystarczy zainstalować Virtual Server 2005 R2 i zmapować obraz ISO jako napęd CD. W tym artykule wyjaśniamy, jak przygotować Virtual Server 2005 R2 do zainstalowania systemu operacyjnego. Instalacja Windows Server 2003 R2 przebiega w wirtualnym komputerze tak samo, jak w realnym. Dokładny opis krok po kroku znajdziesz na dołączonej płycie.

Virtual Server 2005 R2 jest w wersjach 32- i 64-bitowej i może działać w Windows XP Professional oraz Windows Server 2003. Microsoft zaleca jednak, żeby w środowisku produkcyjnym instalować go tylko w Windows Server 2003. Z kolei w wirtualnym komputerze można, według dołączonej dokumentacji, zainstalować jedynie: Windows Server 2003 i 2000 Server z wyjątkiem Datacenter Edition oraz Windows NT Server 4.0 z SP 6a. Specjalne rozszerzenia umożliwiają również instalację niektórych dystrybucji Linuksa.

Instalacja Virtual Server R2

Najpierw trzeba zainstalować internetowe usługi informacyjne (Internet Information Services), aby zyskać dostęp do strony administracyjnej Virtual Server 2005 R2. W tym celu przejdź do Panel sterowania | Dodaj lub usuń programy | Dodaj/usuń składniki systemu Windows i zaznacz opcję Internetowe Usługi Informacyjne (ISS). Kliknij przycisk Dalej. Podczas instalacji IIS potrzebna będzie płyta instalacyjna Windows XP.

Teraz możesz przystąpić do instalacji Virtual Server 2005 R2, postępując według wskazówek instalatora. Jeśli chcesz wybrać komponenty do zainstalowania, zaznacz opcję Custom. Zwróć uwagę na opcję Enable Virtual Server Exception In Windows Firewall. Zaznacz ją, jeśli chcesz mieć zdalny dostęp do strony administracyjnej wirtualnego serwera.

Uruchomienie

Virtual Server 2005 R2 działa jako usługa i jest automatycznie uruchamiany podczas startu systemu operacyjnego. Do obsługi służy specjalna strona administracyjna otwierana w przeglądarce WWW (wymagany Internet Explorer, częściowo działa również w innych przeglądarkach). Adres strony administracyjnej jest wyświetlany po zakończeniu instalacji. Możesz ją również otworzyć, przechodząc do Start | Programy | Microsoft Virtual Server | Virtual Server Administration Website. Możesz zostać poproszony o podanie danych dostępowych. Wpisz swoją nazwę użytkownika i hasło podawane podczas logowania do Windows.

Konfiguracja wirtualnej maszyny

Aby skonfigurować nową wirtualną maszynę, kliknij odnośnik Create w polu Virtual Machines. Pojawi się strona z formularzem do wpisania parametrów wirtualnej maszyny. W pierwszym polu, Virtual Machine Name, wpisz dowolną nazwę. Następnie należy podać ilość pamięci RAM przydzielonej wirtualnej maszynie. Jeśli Windows Server 2003 R2 ma działać wydajnie, przydziel mu co najmniej 256 MB. Teraz zaznacz opcję Create a new virtual hard disk i wpisz jego rozmiar w gigabajtach (możesz również zmienić jednostkę na megabajty). Zwróć uwagę, że na fizycznym twardym dysku nie jest rezerwowane miejsce na cały wirtualny dysk - rozmiar pliku zależy od ilości zapisanych na nim danych. Tuż po skonfigurowaniu wirtualnego komputera ma zaledwie kilkanaście kilobajtów i jest powiększany na bieżąco, w miarę przybywania danych. W polu Connected to wybierz interfejs sieciowy. Jeśli nie chcesz, żeby wirtualny komputer miał dostęp do sieci, pozostaw zaznaczoną opcję Not connected. Na koniec kliknij Create. Po chwili pojawi się okno konfiguracyjne nowej wirtualnej maszyny. Masz w nim dostęp do kolejnych ustawień, takich jak parametry napędów CD/DVD czy instalacja Virtual Machine Additions.

Rozpoczęcie instalacji Windows Server 2003 R2

W oknie konfiguracji wirtualnej maszyny kliknij odnośnik CD/DVD. Następnie zaznacz pole wyboru Known image files i wybierz z rozwijanego menu opcję none. W pole Fully qualified path to file wpisz ścieżkę dostępu do pliku x11-03905.iso. Jest to obraz płyty instalacyjnej Windows Server 2003 SP1, który znajdziesz na dołączonym DVD. Kliknij OK. Po ukończeniu instalacji trzeba doinstalować pliki z kolejnego obrazu płyty (srv03_r2_2075_ usa_x86fre_adsr2.iso), aby zaktualizować system do wersji R2.

Teraz możesz uruchomić wirtualną maszynę, klikając miniaturę ekranu lub najeżdżając kursorem myszy na nazwę wirtualnej maszyny i następnie wybierając z menu opcję Turn on. Po chwili pojawi się komunikat informujący, że wirtualny komputer jest włączony, ale nie masz jeszcze dostępu do widoku ekranu. Ponownie kliknij miniaturę ekranu i zgódź się na instalację kontrolki ActiveX, potrzebnej do wyświetlania widoku ekranu w oknie przeglądarki. Po chwili będziesz mógł pracować z wirtualnym komputerem i zainstalować Windows Server 2003.