Wirus atakuje AutoCAD

Hispasec, hiszpańska firma informatyczna, podała wiadomość o pierwszym wirusie infekującym pliki utworzone w programie AutoCAD.

Hiszpański specjalista od systemów bezpieczeństwa komputerowego firma Hispasec odkryła wirusa Autocad2k\Star, infekującego pliki programu AutoCAD. Według analiz przeprowadzonych przez Hispasec, wirus zaraża napotkane na dysku użytkownika pliki, nie został jednak zaprojektowany do niszczenia systemu. Wirus nie stanowi dużego zagrożenia również ze względu na specjalistyczne zastosowania pakietu AutoCAD. Bernardo Quintero, dyrektor firmy Hispasec, przestrzega, że chociaż Autocad2k\Star nie wyrządza praktycznie żadnych szkód, może jednak zapoczątkować całą rodzinę makrowirusów atakujących dokumenty utworzone za pomocą popularnego narzędzia wspomagającego projektowanie.

AutoDesk, producent aplikacji AutoCAD, w najnowszej, czternastej wersji programu dodał możliwość umieszczania w dokumentach makrodefinicji. Mogą one występować bezpośrednio w dokumencie lub jako oddzielne pliki z rozszerzeniem .dvb. Makra te zgodne są z językiem VBA (Visual Basic dla Aplikacji), znanym z oprogramowania Microsoftu. Program umożliwia ustawienie opcji ostrzegania przed otwieraniem dokumentów zawierających makro, natomiast nie ma możliwości stwierdzenia, czy sam skrypt został napisany w AutoCADzie, czy też dodany przez zewnętrzny program. Makra mogą być wykorzystywane przez wirusa do rozprzestrzeniania się - "doklejony" przez niego kawałek kodu uruchomi się za każdym razem, gdy użytkownik będzie uruchamiał makro.

Firma AutoDesk na razie oficjalnie nie ustosunkowała się do wiadomości o wystąpieniu wirusa infekującego dokumenty utworzone za pomocą AutoCAD-a.


Zobacz również