Wirus patrzy na palce

W32.Mortag jest wirusem komputerowym, napisanym w języku Visual Basic. Nie potrafi on kasować plików, ma jednak inną niebezpieczną właściwość – kopiuje i wysyła do swojego autora wszystkie znaki wprowadzane za pomocą klawiatury.

W32.Mortag jest wirusem komputerowym, napisanym w języku Visual Basic. Nie potrafi on kasować plików, ma jednak inną niebezpieczną właściwość – kopiuje i wysyła do swojego autora wszystkie znaki wprowadzane za pomocą klawiatury. Może w ten sposób np. wykradać hasła dostępu do komputera lub serwisów internetowych.

Po uruchomieniu pliku zawierającego W32.Mortag, wirus wyświetla fałszywy komunikat o błędzie: A Required DLL Is Missing:Winchess32.dll" po czym kopiuje się do katalogu systemowego – jako Wind32reg.dll.exe. W32.Mortag tworzy również plik tekstowy Winsck32.sys.txt, w który zapisuje znaki wprowadzane za pomocą klawiatury. Co jakiś czas plik ów jest wysyłany pocztą elektroniczną do autora wirusa.

Aby usunąć "insekta", należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje na dysku kopie W32.Mortag, należy je usunąć. Plik Winsck32.sys.txt nie jest "złośliwy", więc program go nie wykryje – należy go odnaleźć i usunąć ręcznie.


Zobacz również