Wirus przed Temidą

Holenderskie władze poinformowały o postawieniu przed sądem 20-letniego Holendera - twórcy wirusa Anna Kournikova.

Jak poinformowały holenderskie władze, 20-letni Holender, autor wirusa Anna Kournikova, który pojawił się w Internecie w lutym tego roku, stanie przed sądem. Mężczyzna zostanie oskarżony o celowe napisanie i rozpowszechnianie programu, mogącego wywołać poważne szkody. Za takie przestępstwo w Holandii - wg kodeksu karnego - grozi kara więzienia do czterech lat lub wysoka grzywna (nawet ok. 40 tys. USD). Jednak z uwagi na fakt, że prokurator w ostatniej chwili zdecydował się na zmianę kwalifikacji przestępstwa, autor Kournikovej może zostać skazany najwyżej na 6 miesięcy więzienia lub 480 godzin służby publicznej.

Do złagodzenia oskarżenia przyczynił się fakt, iż oskarżony sam zgłosił się na policję, gdy zorientował się, że program, który napisał, może spowodować poważne szkody. "Nie chciałem zaszkodzić nikomu, kto otwierał załącznik. Winę ponosi jedynie ten, kto otwiera niepewne i pochodzącego z nieznanego źródła załączniki" - powiedział skruszony autor wirusa.

"Wirus nie spowodował wielkich zniszczeń. Nie takie było zresztą jego zadanie. Jego celem było połączenie się o określonej porze z pewną stroną internetową. Problemy, które sprawił, wiązały się z tym, że program sam rozsyłał się za pośrednictwem poczty elektronicznej, to zaś powodowało przeciążanie niektórych sieci komputerowych" - skomentował André Post, przedstawiciel firmy Symantec.