Wirus w komórce

Nowy, krążący w Internecie wirus - Timifonica - atakuje hiszpańską sieć telefonii komórkowej.

W Hiszpanii odkryty został nowy wirus - Timifonica - infekujący telefony komórkowe. Oparty na Visual Basic Script (VBS) "łańcuszkowy list" na razie zaatakował jedynie klientów firmy telefonicznej Movistar.

Użytkownicy telefonów komórkowych, którzy padli ofiarą wirusa, byli podłączeni do bramki SMS przez firmę Movistar.net, która przekazuje wiadomości z poczty elektronicznej do wiadomości SMS. Krążący w Internecie wirus rozsyła się pod wszystkie "napotkane", w zainfekowanym komputerze, adresy z książki adresowej Microsoft Outlook. Następnie na podstawie losowo generowanych numerów telefonicznych Timifonica przesyła SMS-y do tylu abonentów hiszpańskiej sieci komórkowej, ilu adresatów znajdowało się w kontaktach programu Outlook. Wirus nie niszczy żadnych plików na dyskach komputerów, powoduje jednak duże niedogodności w korzystaniu z telefonu.

Podejrzewa się, że Timifonica został napisany w propagandowym celu: walki z polityką największego w Hiszpanii operatora telefonicznego firmy - Telefonica oraz jej oddziału Movistar.net. Tym niemniej pojawienie się takiego wirusa stanowi zwiastun nowej generacji bezprzewodowych wirusów, które mogą zacząć atakować nasze komórki zdecydowanie wcześniej niż przypuszczaliśmy.


Zobacz również