Wirusy na Androidzie to najmniejsze ze zmartwień

Wirusy komputerowe i inne zagrożenia towarzyszą użytkownikom urządzeń elektornicznych niemal od zawsze. Nie inaczej jest w świecie mobilnym, ale prawdziwe wirusy na smartfony i tablety nie są wcale największym zagrożeniem.

Wirusy komputerowe to programy należące do gatunku złośliwego oprogramowania. Charakteryzują się zdolnością replikacji, tak jak prawdziwe wirusy. Maszyna użytkownika może zostać zainfekowana takim złośliwym oprogramowaniem, co może mieć najróżniejsze skutki. Autor wirusa może mieć na celu wykradzenie nieprzeznaczonych dla niego danych, zablokowania dostępu do nich lub wykorzystanie mocy obliczeniowej komputera ofiary w ramach botnetu.

W przypadku urządzeń mobilnych z systemami Android, iOS wirusy wbrew obiegowej opinii nie są tak dużym zagrożeniem, jak w przypadku komputerów PC. Wynika to ze sposobu, w jaki zarządzają pamięcią systemy mobilne, takie jak Apple iOS, Microsoft Windows Phone i Google Android. Nie oznacza to jednak, że użytkownicy smartfonów i tabletów nie mają się czego obawiać. Wirusy to tylko jedno z wielu zagrożeń. Po sieci krąży też oprogramowanie typu malware, keylogger, spyware itp.

Aby zminimalizować ryzyko natrafienia na tego typu zagrożenia należy unikać zwłaszcza instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Bardzo często złośliwe oprogramowanie dołączane jest do pirackich wersji płatnych programów i gier. W celu zapewnienia ochrony można stosować przeznaczone do urządzeń mobilnych pakiety bezpieczeństwa. Nazywane są one popularnie "antywirusami", ale nie jest to zbyt fortunna nazwa. Dobre oprogramowanie tego typu wykrywa znacznie większą liczbę zagrożeń niż tylko wirusy. Dobry pakiet bezpieczeństwa mogą pomóc w namierzeniu skradzionego lub zgubionego urządzenia.