Witamy w erze postpecetowej

Wartość sprzedaży urządzeń sieciowych niebawem przekroczy wartość sprzedaży tradycyjnych pecetów. IDC obwieszcza koniec panowania komputera stacjonarnego i początek ery postpecetowej.

Według badań firmy IDC, giganta w dziedzinie analizy rynku komputerowego, w ub.r. w Stanach Zjednoczonych sprzedano 11 mln urządzeń, umożliwiających dostęp do Internetu, na ogólną wartość 2,4 mld USD. IDC prognozuje, że 2004 r. sprzedaż osiągnie poziom 89 mln sztuk, jej wartość - 17,8 mld USD.

Eksperci z IDC uważają, że już w 2002 r. sprzedaż tradycyjnych komputerów PC będzie stanowiła drugie pod względem wielkości źródło dochodu firm komputerowych. Na pierwszym znajdą się urządzenia zapewniające dostęp do sieci: odbiorniki Web TV, telefony komórkowe, palmtopy i elektroniczne organizery z dostępem do Internetu. W 2002 r. zostanie sprzedanych 25 mln tego typu urządzeń sieciowych i 23 mln konwencjonalnych komputerów PC.

"Jedną grupą klientów zainteresowanych pozapecetowym dostępem do sieci są osoby, które nie mogą używać komputera albo go nie potrzebują, natomiast zależy im na korzystaniu z sieci. Drugą grupę potencjalnych klientów stanowią z kolei te osoby, które od dawna mają komputery, są biegłe w ich obsłudze, świadome swoich potrzeb i pragnące doświadczyć dobrodziejstw nowych technologii" - twierdzi Kevin Hause, analityk z IDC.