Witryna na szynach

Ruby on Rails szybko zdobywa popularność. Jeśli chcesz tworzyć nowoczesne serwisy internetowe, a w zasadzie aplikacje dostępne przez przeglądarkę - Ruby on Rails może okazać się trafnym wyborem o ile przekonasz się do nietypowego języka i oryginalnego modelu aplikacji.


Ruby on Rails szybko zdobywa popularność. Jeśli chcesz tworzyć nowoczesne serwisy internetowe, a w zasadzie aplikacje dostępne przez przeglądarkę - Ruby on Rails może okazać się trafnym wyborem o ile przekonasz się do nietypowego języka i oryginalnego modelu aplikacji.

Witryna na szynach

Środowisko programistyczne RadRails.

Cóż oznacza ta dziwna nazwa, Ruby on Rails? Ruby to nazwa nowoczesnego języka programowania. Ruby to język w pełni obiektowy, wyróżniający się bardzo prostą składnią, trochę przypominający Perl, a trochę Python.

Język Ruby powstał na początku lat 90tych ubiegłego wieku i powoli zdobywał popularność, chociaż sławny staje się dopiero w połączeniu z Rails. Rails to środowisko tworzenia aplikacji internetowych, tzw. framework. Framework w założeniu ma usprawnić tworzenie skomplikowanych aplikacji, udostępniając gotowe biblioteki odpowiedzialne za podstawowe operacje (nikt nie chce kodować każdej aplikacji od zera).

Dlaczego warto wypróbować Ruby on Rails, zamiast pozostać np. przy wypróbowanym zestawie JavaSript-PHP-MySQL? Środowisko Ruby on Rails pozwala tworzyć zaawansowane funkcje aplikacji za pomocą bardzo krótkiego i przejrzystego kodu.

Wiele osób niechętnie podchodzi do pomysłów takich jak nowy język, nowe środowisko, nowy styl tworzenia aplikacji. Warto odłożyć na bok dotychczasowe przyzwyczajenia i przynajmniej wypróbować Ruby on Rails. W dalszej części artykułu przedstawimy, krok po kroku, instalację środowiska testowego na własnym komputerze i tworzenie pierwszej aplikacji. Jak zacząć przygodę z Ruby on Rails? Najlepiej od pakietu Instant Rails 1.3a (http://instantrails.rubyforge. org), który pozwala bezboleśnie zapoznać się ze środowiskiem.

Kontrolerzy i modele

Budowanie aplikacji w Ruby on Rails opiera się na trzech podstawowych typach elementów: kontrolerach (controllers), modelach (models) i widokach (views). kontroler odpowiada za interakcję z użytkownikiem i logikę aplikacji. Model zawiera opis danych używanych w aplikacji internetowej, a widoki definiują wygląd kolejnych stron. W tradycyjnym budowaniu serwisów WWW z użyciem PHP, JavaScript itd. model danych był po prostu strukturą tabeli w bazie danych, logika aplikacji umieszczona była w skryptach PHP, a za wygląd serwisu odpowiadały szablony stron i arkusze CSS. Jak widać, Ruby on Rails forsuje odmienne podejście do tworzenia aplikacji internetowych, a w dodatku sam język Ruby jest mocno niestandardowy, chociaż dobrze sprawdzający się w praktyce.

Czym budować?

Do pracy z Ruby on Rails nie potrzeba w zasadzie dodatkowego oprogramowania, ale dobry edytor programistyczny szybko okaże się niezbędny. Najprostsze rozwiązanie to Notepad++, prosta aplikacja zastępująca zwykły Notatnik, a oferująca numerowanie, linii, kolorowanie składni i wiele innych funkcji niezbędnych przy edycji kodu.

Przy dużych projektach niezbędne będzie bardziej rozbudowane środowisko programistyczne, takiej jak RadRails 0.7.1 (http://www.radrails.org ) czy Eclipse (http://www.eclipse.org ). Istnieje też wersja Eclipse przykrojona specjalnie z myślą o Ruby on Rails ( http;//rubyeclip-se.sourceforge.net ). Można nawet wykorzystać Microsoft Visual Studio (używając Ruby in Steel,http://www.sapphiresteel.com ). Wymienione oprogramowanie oferuje bardzo rozbudowane funkcje, wybór konkretnego narzędzia jest w zasadzie kwestią przyzwyczajeń, np. dotychczasowi użytkownicy Eclipse pewnie pozostaną przy tym środowisku.

Czy warto wejść na tory?

Środowisko Ruby on Rails jest dzisiaj często stosowane do budowy nowoczesnych serwisów WWW, będących w istocie aplikacjami dostępnymi przez przeglądarkę internetową. Najciekawsze przykłady do htp://www.backpackit.com - projekt będący połączeniem ogranizera i serwisu społecznościowego,http://www.bubbleshare.com - nowatorski serwis do publikacji zdjęć online, czy www.43thigns.com - nietypowy serwis społecznościowy. Zbudowanie prawdziwej aplikacji na Ruby on Rails wymaga jeszcze jednego elementu - odpowiedniego serwera. Nowe witryny najczęściej budowane są na serwerach wirtualnych, a dopiero gdy zyskają dużą popularność - przenoszone na dedykowane maszyny. Polski miłośnik Ruby on Rails może natrafić na spory problem - prawie żadna firma hostingowa nie oferuje kont WWW z dostępem do Ruby on Rails. Kilka firm zgłosiło co prawda zainteresowanie Ruby on Rails i deklarowało dodanie wsparcia dla Railsów swojej ofercie, ciągle brak jednak oficjalnego umieszczenia Ruby on Rails w ofercie hostingowej. Warto wymienić kilka zagranicznych ofert hostingowych, dla użytkownika posiadającego kartę kredytową uruchomienie wirutalnego serwera z Ruby on Rails to kwestia kilku minut.http://www.dreamhost.com

Oferta dla zdecydowanych i wymagających, około 360 zł rocznie z 20 GB miejsca na dysku, dopuszczalnym transferem miesięcznym 1 TB (1000 GB!) i 75-cioma niezależnymi kontami użytkowników.http://www.hostingrails.com

Ciekawa oferta, umożliwiająca bezpłatne testowanie aplikacji nawet przez rok.http://www.railsplayground.com

Jedna z bardziej znanych firm oferujących hosting z Ruby on Rails, ceny - od ok. 15 zł miesięcznie przy 3 GB powierzchni dyskowej i transferze miesięcznym 30GB.

Witryna na szynach

Tworzenie projektu rozpoczynamy od instalacji Ruby on Rails, a dokładniej: pakietu Instant Rails 1.3a. Pakiet zawiera Ruby on Rails, bazę MySQL i serwer Apache, wszystko gotowe do pracy zaraz po instalacji. Przed instalacją warto wyłączyć inne obecne w systemie serwery MySQL i Apache. Jeśli uruchomiony jest serwer ISS, wyłącz go za pomocą polecania iisreset /stop. Skopiuj folder InstantRails np. do katalogu głównego dysku C. Następnie uruchom program InstantRails.exe i potwierdź wykonanie aktualizacji.