Witryna z dodatkami
-
- Dominik Perykasza,
- 05.10.2000
Chcesz stworzyć stronę WWW i urozmaicić ją elementami, które widujesz na innych witrynach a słowa takie jak CGI i Java niewiele Ci mówią - specjalnie dla Ciebie przedstawiamy szereg porad.
Chcesz stworzyć stronę WWW i urozmaicić ją elementami, które widujesz na innych witrynach a słowa takie jak CGI i Java niewiele Ci mówią - specjalnie dla Ciebie przedstawiamy szereg porad.
Dobry projekt witryny WWW to wyzwanie. Każdy, kto chce utworzyć stronę atrakcyjną, przyciągającą uwagę swoją oryginalnością i szatą graficzną a zarazem cechującą się funkcjonalnością i czytelnością, musi się liczyć z koniecznością pokonania szeregu problemów. Część z nich da się rozwiązać w prosty sposób, bowiem wśród zasobów, jakie udostępnia globalna sieć, jedno z czołowych miejsc zajmują bezpłatne dodatki do stron WWW. Zanim jednak zacznie się czerpać z tego źródła, warto przez chwilę się zastanowić i wykonać szkic witryny, co pozwoli określić, z jakich elementów będzie się składała i ustalić punkt wyjścia do poszukiwań w Internecie.

Podczas komponowania typograficznego układu tekstu w witrynie warto pamiętać o kilku zasadach :
- Należy wystrzegać się nadmiernego stosowania poziomych linii, co jest zjawiskiem powszechnie spotykanym. Niewłaściwie stosowane przerywają naturalny tok strony, rozbijając ją skutecznie utrudniając przeglądanie. Równie częstym błędem ujemnie wpływającym na komfort czytania jest stosowanie powtarzalnej płaskorzeźby jako tła.
- Gdy na stronie umieszczane są dłuższe fragmenty tekstu długość wiersza nie powinna przekraczać średnio dziesięciu słów. Jeśli jest on zbyt długi utrudnia czytanie - oko ma trudności znalezieniem właściwego wiersza przy powrocie od prawego do lewego marginesu.
Zmuszamy JavaScript do współpracy
Podskakujące literki, przewijany tekst i inne ciekawe efekty, jakie można zaobserwować na niejednej stronie WWW, to zasługa języków takich jak JavaScritp czy DHTML. Na szczęście, aby wykorzystać ich możliwości, nie potrzebna jest umiejętność programowania.

Aby dołączyć do witryny takie elementy jak generowane dynamicznie wykresy, czy rozszerzyć ją o możliwość zbierania danych z pól formularzy wypełnianych przez odwiedzających i generowanie w oparciu o nie odpowiedzi, konieczne jest użycie skryptów CGI - programów działających po stronie serwera. Warto zorientować się, czy dostawca usług internetowych, u którego mamy konto WWW, zezwala na ich dołączanie. Niestety, nie wszyscy dostawcy skłonni są przyjmować skrypty. Dzieje się tak, ponieważ źle napisany skrypt obniża poziom bezpieczeństwa serwera WWW. Z tego powodu dostawcy na ogół, zanim dołączą skrypt do strony, sprawdzają, czy jest poprawny. Wiele odnośników do witryn oferujących bezpłatne skrypty CGI znaleźć można pod adresem: www.cgi-resources.com. Wśród skryptów zasługujących na szczególną uwagę znajdują się programy umożliwiające umieszczenie w witrynie licznika, książki gości czy chatu.