Witryna z dodatkami

Chcesz stworzyć stronę WWW i urozmaicić ją elementami, które widujesz na innych witrynach a słowa takie jak CGI i Java niewiele Ci mówią - specjalnie dla Ciebie przedstawiamy szereg porad.


Chcesz stworzyć stronę WWW i urozmaicić ją elementami, które widujesz na innych witrynach a słowa takie jak CGI i Java niewiele Ci mówią - specjalnie dla Ciebie przedstawiamy szereg porad.

Dobry projekt witryny WWW to wyzwanie. Każdy, kto chce utworzyć stronę atrakcyjną, przyciągającą uwagę swoją oryginalnością i szatą graficzną a zarazem cechującą się funkcjonalnością i czytelnością, musi się liczyć z koniecznością pokonania szeregu problemów. Część z nich da się rozwiązać w prosty sposób, bowiem wśród zasobów, jakie udostępnia globalna sieć, jedno z czołowych miejsc zajmują bezpłatne dodatki do stron WWW. Zanim jednak zacznie się czerpać z tego źródła, warto przez chwilę się zastanowić i wykonać szkic witryny, co pozwoli określić, z jakich elementów będzie się składała i ustalić punkt wyjścia do poszukiwań w Internecie.

Witryna z dodatkami
Szkic ten powinien zakładać utworzenie takiej szaty graficznej, która będzie odbiciem treści zawartych w witrynie i jej tematu przewodniego, a także wybrać dla niej odpowiednią strukturę - sposób, w jaki powiązane są ze sobą strony, które ją tworzą. To ostatnie zależy niewątpliwie od jej zastosowania. Ważne jest, by wyjściowe założenia dotyczące wyglądu witryny były konsekwentnie realizowane, dzięki czemu będzie ona postrzegana jako całość. Strażnikiem pilnującym jednolitości witryny mogą być oczywiście kaskadowe arkusze stylów (CSS).

Ostrożnie z tłem i układem tekstu

Podczas komponowania typograficznego układu tekstu w witrynie warto pamiętać o kilku zasadach :

  • Należy wystrzegać się nadmiernego stosowania poziomych linii, co jest zjawiskiem powszechnie spotykanym. Niewłaściwie stosowane przerywają naturalny tok strony, rozbijając ją skutecznie utrudniając przeglądanie.
  • Równie częstym błędem ujemnie wpływającym na komfort czytania jest stosowanie powtarzalnej płaskorzeźby jako tła.
  • Gdy na stronie umieszczane są dłuższe fragmenty tekstu długość wiersza nie powinna przekraczać średnio dziesięciu słów. Jeśli jest on zbyt długi utrudnia czytanie - oko ma trudności znalezieniem właściwego wiersza przy powrocie od prawego do lewego marginesu.
Gdy projekt witryny się skrystalizuje i przychodzi czas na pracę z edytorami HTML (np. DreamWeaver i Objects Fusion), należy pamiętać, że generowany przez nie kod nie musi być wcale optymalny. Dlatego rozsądniejszym wyjściem, choć wymagającym pewnej wprawy w projektowaniu stron WWW, jest tworzenie strony bezpośrednio w kodzie przy użyciu edytorów tekstowych. Dobrze jest sprawdzić gotowe dokumenty HTML za pomocą walidatorów - programów badających poprawność kodu i jego zgodność z przyjętymi standardami (np. CSE HTML Validator Professional, czy działającego w trybie online walidatora dostępnego pod adresemhttp://validator.w3.org). Dopiero gdy powstanie i zostanie przetestowany główny zrąb witryny, można przystąpić do rozszerzania jej o bardziej zaawansowane elementy.

Zmuszamy JavaScript do współpracy

Podskakujące literki, przewijany tekst i inne ciekawe efekty, jakie można zaobserwować na niejednej stronie WWW, to zasługa języków takich jak JavaScritp czy DHTML. Na szczęście, aby wykorzystać ich możliwości, nie potrzebna jest umiejętność programowania.

Witryna z dodatkami
W Internecie dostępna jest praktycznie nieograniczona ilość darmowych skryptów (www.webdeweloper.com/javascript , www.javascript.internet.com , www.dynamicdrive.com). Znalezienie takiego, który ma generować odpowiedni efekt jest tylko kwestią czasu i umiejętności przeszukiwania sieci. Warto podjąć ten wysiłek - w nagrodę czekają nas skrypty pozwalające na animację tekstu, umieszczanie na stronie zegara, tworzenie specjalnych menu a nawet na dołączanie do witryny gier. Gdy już znajdziemy upragniony skrypt, pamiętajmy, aby przed zastosowaniem poddać go gruntownym testom. Może okazać się, że zawiesza przeglądarkę lub wykonuje się bardzo wolno - w obu przypadkach nie miejmy złudzeń: na pewno nie przysporzy witrynie popularności. Aby umieścić skrypt na stronie, wystarczy skopiować listing do dokumentu HTML, pamiętając o tym, że czasem trzeba dodatkowo określić kilka parametrów, które na przykład decydują o kolorze tekstu, czcionce itp.

Aby dołączyć do witryny takie elementy jak generowane dynamicznie wykresy, czy rozszerzyć ją o możliwość zbierania danych z pól formularzy wypełnianych przez odwiedzających i generowanie w oparciu o nie odpowiedzi, konieczne jest użycie skryptów CGI - programów działających po stronie serwera. Warto zorientować się, czy dostawca usług internetowych, u którego mamy konto WWW, zezwala na ich dołączanie. Niestety, nie wszyscy dostawcy skłonni są przyjmować skrypty. Dzieje się tak, ponieważ źle napisany skrypt obniża poziom bezpieczeństwa serwera WWW. Z tego powodu dostawcy na ogół, zanim dołączą skrypt do strony, sprawdzają, czy jest poprawny. Wiele odnośników do witryn oferujących bezpłatne skrypty CGI znaleźć można pod adresem: www.cgi-resources.com. Wśród skryptów zasługujących na szczególną uwagę znajdują się programy umożliwiające umieszczenie w witrynie licznika, książki gości czy chatu.