Witryna z filiżanki

Utworzenie profesjonalnej witryny internetowej wcale nie wymaga wydawania fortuny na rozbudowane, komercyjne aplikacje do edycji HTML-u.


Utworzenie profesjonalnej witryny internetowej wcale nie wymaga wydawania fortuny na rozbudowane, komercyjne aplikacje do edycji HTML-u.

Teksańska firma CoffeCup (www.coffeecup.com) opracowała kilka przydatnych programów dla twórców stron WWW. Te shareware'owe aplikacje, choć nie oferują jednolitego interfejsu, wzajemnie się uzupełniają, tworząc zestaw doskonałych narzędzi webmasterskich, który z powodzeniem może zastąpić wielkie i skomplikowane komercyjne kombajny. Dzięki produktom CoffeeCup można zbudować zarówno jednostronicowe, jak i bardzo rozbudowane witryny. Można także gotowe już strony WWW, opracowane nawet w najprostszym edytorze, uatrakcyjnić efektami w rodzaju przepływających napisów lub animacji. Wszystkie aplikacje CoffeeCup działają pod kontrolą systemu Windows 95/98/NT/2000.

Podstawowym programem w ofercie firmy jest CoffeeCup HTML Editor. Służy do edycji plików w formatach HTML, SHTML, CGI, PL, JS, CSS, TXT i obsługuje takie standardy jak DHTML, XML, ASP, PHP, XHTML. Program umożliwia edycję kilku stron jednocześnie, podświetla znaczniki, a dzięki wbudowanemu słownikowi samodzielnie sprawdza ortografię (niestety, tylko angielską). Edytor automatycznie osadza na stronie obrazki przeciągnięte (drag and drop) w obszar roboczy, dobiera ich rozmiary do rozdzielczości przygotowywanej strony oraz umożliwia przegląd i tworzenie miniaturek. Za jego pomocą można również wstawiać na stronę dźwięki i znaki specjalne. CoffeeCup HTML Editor zapewnia także łatwą edycję tabel i formularzy - mniej zaawansowanym webmasterom przyda się zastosowany w całym programie tryb pomocy "krok po kroku" (Step by Step Help File).

StyleSheet Maker umożliwia dowolne modyfikowanie stylów CSS.

StyleSheet Maker umożliwia dowolne modyfikowanie stylów CSS.

Do optymalizacji kodu gotowej już strony służy HTML CodeCleaner. Funkcja Expresso FTP pozwala natomiast na natychmiastową publikację nowych lub zmienionych plików na serwerze. Pliki HTML są automatycznie kompresowane - ich rozmiar zmniejsza się o około 20 procent, co skraca czas połączenia koniecznego do ich umieszczenia na serwerze. CoffeeCup HTML Editor zapewnia także podgląd tworzonej strony, zarówno w wewnętrznej, jak i zewnętrznej przeglądarce (program dobrze współdziała z Internet Explorerem i Netscape Navigatorem). Bezpośrednio z poziomu edytora można uruchomić też do pięciu wybranych, zewnętrznych aplikacji zainstalowanych w komputerze użytkownika (np. Paint Shop Pro lub inne programy pomocne

w pracy webmastera). W wersji zarejestrowanej można też skorzystać z 30 wzorów tła (background), 175 animowanych GIF-ów i 125 gotowych skryptów JavaScript. Według producenta, ponad milion osób w 67 krajach używa CoffeeCup HTML Editor. Dostępna jest również wersja tego edytora do systemu Linux.

CoffeeCup HTML Editor to profesjonalny program do tworzenia internetowych witryn.

CoffeeCup HTML Editor to profesjonalny program do tworzenia internetowych witryn.

Bardziej rozbudowane witryny niezwykle trudno się tworzy, a potem przebudowuje. Aby wszystkie ich strony wyglądały podobnie, trzeba modyfikować każdy plik HTML z osobna, a kiedy są ich dziesiątki czy setki, łatwo o pomyłkę. Dlatego też opracowano style CSS, dzięki którym w pojedynczych plikach określa się np. kolor tła, rodzaj czcionek i ich rozmiary jednocześnie dla wszystkich stron wchodzących w skład serwisu. Kolejny program w ofercie CoffeeCup - StyleSheet Maker - jest doskonałym uzupełnieniem oferowanego przez firmę edytora, pozwala bowiem na dowolne modyfikowanie stylów CSS. Zawiera bazę 50 przykładowych stylów, ale może też korzystać z gotowych plików CSS, HTML lub TXT.

Direct FTP - podręczny klient FTP ułatwiający publikację stron WWW.

Direct FTP - podręczny klient FTP ułatwiający publikację stron WWW.

Utworzoną stronę trzeba opublikować, czyli wysłać do serwera, który będą odwiedzać internauci. Edytor oferuje taką funkcję, ale firma udostępnia dodatkowe, specjalistyczne narzędzie - CoffeeCup Direct FTP. Aplikacja jest znacznie bardziej rozbudowana: działa metodą przeciągnij i upuść (drag and drop), kompresuje pliki do postaci ZIP i oprócz funkcji publikacji stron WWW oferuje też obsługę serwerów FTP. W razie potrzeby przesyłanie danych można przerwać i wznowić w dowolnym momencie, program pozwala również na pracę zdalną i przesyłanie plików między odległymi komputerami. Direct FTP przydaje się jednak przede wszystkim do przeglądania i zamiany pojedynczych plików w rozbudowanych serwisach. Bezpośrednio w zdalnym serwerze można także modyfikować pliki HTML i TXT za pośrednictwem niewielkiego edytora wchodzącego w skład programu.

Pożyteczne dodatki

Firma CoffeeCup oferuje też wiele programów do uatrakcyjnienia wyglądu już istniejących stron WWW. Należy do nich zestaw narzędzi do tworzenia animacji, przycisków czy też dodatkowych efektów specjalnych. Najprostszym sposobem umieszczenia ruchomych obrazków w Sieci jest zapisanie ich jako animowanych GIF-ów. Pliki te są bowiem rozpoznawane przez wszystkie przeglądarki internetowe i nie zajmują wiele miejsca - nawet podczas połączeń modemowych nie powodują widocznych opóźnień w wyświe-tlaniu stron. CoffeeCup GIF Animator automatycznie konwertuje obrazki z formatów BMP i JPG, dopasowuje ich rozmiary do zdefiniowanych parametrów oraz generuje kod HTML potrzebny do wstawienia ich na strony WWW. W wersji niezarejestrowanej jest w pełni funkcjonalny, ale do animacji dodaje jedną klatkę zawierającą komunikat przypominający o konieczności rejestracji.

Przygotowanie klikalnych map nie stanowi problemu dla Image Mappera.

Przygotowanie klikalnych map nie stanowi problemu dla Image Mappera.

Niezwykle efektowne są też klikalne mapy (image map), czyli obrazki, których fragmenty pełnią funkcję odsyłaczy do innych miejsc tej samej witryny lub do innych serwisów WWW. Ich ręczne przygotowanie wymaga dobrej znajomości HTML i niezwykłej wyobraźni przestrzennej. Jednak za pomocą programu CoffeeCup Image Mapper można je zbudować w kwadrans. Wystarczy w kreatorze wskazać obrazek (JPG, GIF, animowany GIF), zaznaczyć na nim stosowne obszary (w kształcie prostokąta, koła lub wielokąta) i podać odpowiednie hiperłącze. W razie potrzeby można też określić treść komunikatu, który będzie się pojawiał po najechaniu kursorem na daną część grafiki.

Przechodzenie między stronami może odbywać się za pomocą zwykłych

Dzięki apletowi  Javy Button Factory Stronę WWW można wzbogacić o kolorowe przyciski.

Dzięki apletowi Javy Button Factory Stronę WWW można wzbogacić o kolorowe przyciski.

tekstowych hiperłączy, znacznie ciekawsze są jednak przyciski graficzne. Applet Button Factory pozwala na ich tworzenie i dodawanie interakcji. Interfejs umożliwia szybkie wprowadzanie akcji, która ma być wykonana po jednym z trzech zdarzeń: zaraz po załadowaniu (On Load), po najechaniu kursorem na przycisk (On Mouse Over) albo po kliknięciu go (On Click). Przyciski można błyskawicznie tworzyć, powielać, nadawać przezroczystość, określać układ na stronie. Wszystko z wykorzystaniem techniki przeciągnij i upuść oraz WYSIWYG, czyli od razu widać efekt, który zobaczą później internauci. Ponadto program wyposażono w przykłady 300 gotowych przycisków i 150 dźwięków, które mogą towarzyszyć zdarzeniom.