Wizje Głównego Architekta

Wystąpienie Billa Gatesa, Głównego Architekta Oprogramowania koncernu Microsoft, było jednym z bardziej oczekiwanych wydarzeń targów CES. Gates zaprezentował w nim kilka zapowiadanych od dawna produktów - m.in. Windows Media Center Extender, Xbox Media Center Extender oraz platformę Microsoft Portable Media Center, umożliwiającą tworzenie przenośnych odtwarzaczy plików multimedialnych.

Gates podczas wystąpienia

Gates podczas wystąpienia

Windows Media Center Extender to technologia, która posłużyć ma do bezprzewodowego łączenia komputera PC z telewizorem. Pozwoli to na oglądanie danych zapisanych na dysku "peceta" na ekranie telewizyjnym (o rozwiązaniu tym wspominaliśmy już wczoraj: http://www.pcworld.pl/news/62560.html ). Windows Media Center Extender ma rozszerzać funkcjonalność systemu Windows XP Media Center (czyli multimedialnej wersji systemu Windows XP). Microsoft nie zamierza sam produkować urządzeń, niezbędnych do korzystania z możliwości Windows Media Center Extender - tym zajmą się zewnętrzne firmy.

Warto zaznaczyć, że nie jest to nowy pomysł - urządzenia, umożliwiające łączenie komputera ze sprzętem audio-wideo mają już w swojej ofercie Sony oraz HP. Także Phlilips zaprezentował na CES coś podobnego - telewizor Streamium TV (http://www.pcworld.pl/news/62597.html ).

Xbox Media Center Extender ma z kolei pozwolić na podłączanie konsoli Xbox do komputerów, pracujących pod kontrolą systemu Windows XP Media Center.

Creative Microsoft Portable Media Center

Creative Microsoft Portable Media Center

Najważniejszą nowością jest chyba jednak system Microsoft Portable Media Center (do niedawna znany pod roboczą nazwą Media2Go), umożliwiający produkowanie przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Urządzenia takie wyposażone będą w możliwość synchronizowania z odtwarzaczem Windows Media Player (po podłaczeniu do komputera PC). Pierwsze odtwarzacze (ich produkcją również zajmą się inne firmy) mają pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. Swój prototyp odtwarzacza zaprezentowała juz firma Creative.

Gates zaprezentował również futurystyczne oprogramowanie do katalogowania zdjęć i materiałów wideo - aczkolwiek od razu zastrzegł, że minie jeszcze dużo czasu, zanim trafi ono na rynek. Z tego, co pokazał Główny Architekt, wynika, że program potrafi analizować i automatycznie katalogować zdjęcia - np. tak, by w oddzielnych folderach znalazły się zdjęcia zrobione w pomieszczeniach, na otwartej przestrzeni, portrety, krajobrazy itp.

Na CES po raz kolejny zaprezentowano również zegarki wykorzystujące technologię SPOT (Smart Personal Objects Technology). Urządzenia takie potrafią odbierać i wyświetlać przekazywane za pośrednictwem fal radiowych informacje (wybrane przez użytkownika - np. informacje sportowe, giełdowe, czy prognozy pogody). Więcej informacji: http://www.pcworld.pl/news/56176.html .

Jay Leno

Jay Leno

Ostatnia zaprezentowana przez Billa Gatesa nowość to kolejna wersja oprogramowania dostępowego MSN Premium, przeznaczonego dla użytkowników (amerykańskich), korzystających z szerokopasmowego dostępu do Internetu. Podczas opisywania tego produktu do Gatesa dołączył znany dziennikarz, Jay Leno (Leno prowadzi program "The Tonight Show" w stacji NBC), który zaprezentował przy okazji zegarek SPOT. Osoby, które zdecyduja się na korzystanie z najnowszej wersji MSN Premium, uzyskają dostęp do wybranych programów telewizji NBC, Discovery Channel, National Hockey League, Showtime oraz AtomFilms.

Więcej informacji o produktach prezentowanych na CES 2004 znaleźć można tutaj:

http://www.idg.pl/news/watek/32.html


Zobacz również