Wizjonerzy czy szarlatani? Część 1: Bill Gates

Internetowe bibeloty w każdym domu

Następnym tematem jakim niezmiernie chętnie zajmuje się Gates, są nowości i wizje dotyczące sprzętu okołokomputerowego. Do najsłynniejszych, często wypominanych przez przeciwników jako wyjątkowo nietrafne, są prognozy dotyczące urządzeń przenośnych. Jeszcze w ubiegłym wieku założyciel Microsoftu zapowiadał niezwykły sukces gadżetów takich jak zegarki czy ubrania nafaszerowane elektroniką, łączące się ze światową siecią i korzystające z zawartych w niej zasobów informacji. I choć pojawia się coraz więcej tego typu urządzeń, nic nie wróży szalonego rozwoju informatyki właśnie w tym kierunku.

Inne słynne stwierdzenia Billa Gatesa

"Jeżeli nie możesz sprawić by działało dobrze - spraw chociaż by dobrze wyglądało" - o kodzie Win9x

"Są ludzie, nie lubiący kapitalizmu i ludzie którzy nie lubią komputerów osobistych. Ale nie ma takich którzy lubią pecety i nie lubią Microsoftu" - w wywiadzie dla LA Times

"Jeżeli nie wiesz do czego jest ci potrzebny Windows NT, nie potrzebujesz go"

"Hej, Steve, to że włamujesz się do sklepu Xeroxa i kradniesz Telewizor, nie znaczy że nie mogę wejść tam po tobie i wziąć stereo" - na zarzuty podobieństwa graficznego interfejsu Windows do Mac OS.

"Najlepsze przygotowanie do pracy programisty daje nie nauka, a pisanie programów i podpatrywanie jak to robią inni. Ja na przykłąd poszedłem na śmietnik Computer Science Center i wygrzebałem listingi ich systemu operacyjnego" - w wywiadzie dla Microsoft Press

"Nie ma takiej rzeczy, której nie powiemy ludziom, aby przekonać ich, że nasza droga jest ich drogą"

"Spójrzmy prawdzie w oczy. Przeciętny użytkownik ma mózg taki jak czepiak (rodzaj małej małpki -przyp. red.)"

"Wszyscy kochają Windows"

Podobnie rzecz ma się z przenośnymi minikomputerami - Tablet PC. Miliony dolarów, wpompowane przez MS w promocję tabletów nie zaowocowały sukcesem. Wielu użytkowników oceniło je jako mało funkcjonalne (np. w porównaniu do notebooków) i przede wszystkim stanowczo za drogie. Nie zmienia to faktu, że Bill Gates wciąż w nie wierzy i zamierza, wraz z Toshibą, podjąć kolejną próbę zawojowania rynku. Tym razem, mając tak silnego sojusznika, może osiągnąć sukces.

Czekamy na więcej

Powyższe przykłady są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Naczelny architekt Microsoftu, na temat przyszłości branży IT wypowiada się tak często, że spisanie wszystkich jego przepowiedni wydaje się zadaniem niemożliwym. Większość z nich znaleźć można w internecie, na witrynach miłosników talentu Billa Gatesa (na przykład na witrynie Brainyquote z której autor niniejszego tekstu czerpał inspiracje).

Mamy nadzieję, że choć troche przybliżyliśmy Wam powody, dla których przez jednych Gates uważany jest za geniusza, przez innych za zadufanego snoba, swój sukces opierającego na cudzych pomysłach. Tym drugim przypominamy, że Gates jest jednym z największych filantropów żyjących obecnie. Współzałożona przez niego fundacja (Bill & Melinda Gates Foundation) co roku przeznacza miliony dolarów na walkę z biedą, głodem i zacofaniem technologicznym trzeciego świata.

Ciekawe, co Wy sądzicie o jednym z najpotężniejszych ludzi na Ziemi?