Wizjonerzy czy szarlatani? Część 3: Steve Ballmer

Najważniejsze chwile oraz produkty w historii Microsoftu:

1975 r. - Bill Gates i Paul Allen zakładają Microsoft i prezentują swój pierwszy produkt: język Basic przeznaczony dla komputera Altair 8800.

1981 r. - Microsoft prezentuje system operacyjny MS-DOS przeznaczony dla komputerów IBM PC.

1983 r. - koncern przedstawia swój graficzny interfejs systemu operacyjnego.

1986 r. - pierwsza publiczna emisja akcji firmy Microsoft (wyceniono je na 21 USD).

1989 r. premiera Office 1.0 dla komputerów Macintosh

Windows 3.0

Windows 3.0

1990 r. - światło dzienne ujrzał Windows 3.0.

1993 r. - premiera Windows NT - systemu operacyjnego przeznaczonego do zastosowań korporacyjnych.

1995 r. - Microsoft wprowadza na rynek system Windows 95. W ciągu pierwszych czterech dni sprzedanych zostaje ponad milion kopii systemu. W tym samym roku koncern dostrzega Internet - podczas Internet Strategy Day ogłoszona zostaje strategia dodania obsługi globalnej sieci do wszystkich produktów Microsoftu.

1997 r. - oficjalna premiera przeglądarki Internetowej Internet Explorer 4.0.

2000 r. - premiera systemu Windows 2000, przez wielu użytkowników do dziś uważanego za najlepszy produkt Microsoftu.

Steve Ballmer

Steve Ballmer

W tym samym roku koncern ogłasza strategię rozwoju platformy .Net, zaś Steve Ballmer zastępuje na stanowisku szefa Microsoftu Billa Gatesa (który zostaje Naczelnym Architektem Oprogramowania).

2001 r. - premiera systemu Windows XP oraz konsoli Xbox.

2002 r. - Microsoft ogłasza strategię Trustworthy Computing, w ramach której firma chce się skupić na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim produktom. Jednym z jej efektów jest udostępnienie w 2004 r. Service Packa 2 dla systemu Windows XP.

2002 r. - w sklepach pojawiają się komputery wyposażone w system Windows XP Media Center Edition - multimedialną wersję systemu Windows XP. We wrześniu 2005 r. odbywa się oficjalna premiera polskiego wydania tego systemu.

Steve Ballmer jest niewątpliwie jedną z najbarwniejszych postaci branży IT. Jego entuzjazm jest wręcz legendarny - podobnie jak jego skuteczność. Niesamowity rynkowy sukces systemów z rodziny Windows to w dużej mierze jego zasługa. Aktywnie angażował się nie tylko w zarządzanie firmą ale także promocję konkretnych produktów. Raz nawet, w czasie konferencji w Japonii poświęconej Windows, zaangażował się tak bardzo, iż jego struny głosowe wymagały operacji. Trzeba przyznać, iż branża nie zna chyba Dyrektora bardziej poświęconego swojej firmie. I choć często krytykowany, posiadający wielu wrogów, Ballmer jest osobą, która od wielu lat pociąga za niemal wszystkie sznurki w największej firmie produkującej oprogramowanie na świecie. Niektórzy uważają, iż dla Microsoftu ma on teraz nawet większe znaczenie niż sam założyciel Bill Gates. Nawet jeśli nie jest prawdą, na pewno mimo kontrowersji, jest obecnie głównym strategiem planującym działania firmy na niemal każdym polu.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, jaki dziennikarze IDG przeprowadzili ze Stevem Ballmerem na targach CES 2006: Ballmer i Gates: "Nasze narzędzia są najlepsze na świecie"

minicykl "Wizjonerzy czy szarlatani?"

Zapraszamy także do zapoznania się z poprzednimi cześciami minicyklu "Wizjonerzy czy szarlatani?":

Wizjonerzy czy szarlatani? Część 1: Bill Gates

Wizjonerzy czy szarlatani? Część 2: Linus Torvalds