Wizualną rewolucję czas zacząć - nVidia 3D Vision

Zwykły mały monitor, dwa głośniczki stereo i myszka z kulką? To wydaje się być prehistorią. Właśnie nadchodzą czasy rozrywki 3D, stereoskopii i stosowania nawet sześciu monitorów naraz. To początek prawdziwej wizualnej rewolucji.


Jeszcze parę lat temu wieszczono koniec ery grania na komputerze. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, a rynek znów rozwija się w zawrotnym tempie. Okazało się bowiem, że żadna konsola nie jest na dłuższą metę w stanie przebić doznań audiowizualnych jakie jest w stanie zapewnić porządny pecet.

Konsole więc zaczynają odchodzić w stronę rozrywki "casual", rynek komputerowej rozrywki stawia natomiast na coraz bardziej intensywne doznania. Oprawa graficzna najnowszych gier została wyżyłowana do granic. Ciężko już osiągnąć lepsze efekty z wykorzystaniem zwykłego monitora. Z rozwiązaniem tego impasu przyszły firmy AMD oraz Nvidia, które intensywnie promują udoskonaloną formę wizualizacji gier i programów.

Co ciekawe, obydwie firmy poszły zupełnie inną drogą. AMD pod marką Eyefinity skupia się na wielu monitorach i wielkich przestrzeniach. Nvidia rozwija natomiast technologię wyświetlania obrazu 3D nieco podobną do tej, jaką już teraz możemy doświadczyć w polskich kinach.

Nvidia 3D Vision - rozrywka w nowym wcieleniu

Wizualną rewolucję czas zacząć - nVidia 3D Vision

Czym jest technologia obrazu 3D Nvidii? W skrócie jest to kombinacja odpowiednich układów graficznych, okularów, oprogramowania oraz specjalnego wyświetlacza. Każdy z elementów jest tak samo ważny i niezbędny do uzyskania efektu stereoskopowego, który dla uproszenia będziemy też nazywać efektem 3D.

Najpowszechniejszym elementem tego zestawienia są karty graficzne. Efekty 3D Vision związane z odtwarzaniem filmów i materiałów graficznych są dostępne nawet dla użytkowników kart graficznych GeForce z serii 8, z czego do obsługi gier i aplikacji 3D potrzebna jest co najmniej karta GeForce 8800 GT. Drugi składnik zestawu to komputer wyposażony w system operacyjny Microsoft Windows Vista lub Windows 7. 3D Vision nie jest obsługiwane przez Windows XP ze względu na brak wsparcia dla najnowszych wersji DirectX.

Dwa podstawowe, wymienione wyżej elementy zestawu będą w stanie spełnić prawie wszyscy posiadacze komputerów kupionych w ciągu ostatniego roku. Niestety to dopiero połowa sukcesu. Osoba chcąca doświadczyć pełnego 3D w swoim domu musi bowiem zainwestować jeszcze w specjalny wyświetlacz oraz okulary.

Gama wyświetlaczy obejmuje obecnie kilkadziesiąt urządzeń, w tym ponad 10 monitorów, odbiorniki HDTV oraz ponad 30 projektorów. Ich wspólną cechą, niezbędną do osiągnięcia efektu stereoskopowego jest możliwość wyświetlania obrazu w częstotliwości 120 Hz. Praktycznie wszystkie monitory przeznaczone do 3D posiadają bardzo dobre parametry i pracują w rozdzielczości full HD. Niestety w parze ze świetną jakością obrazu idzie także dość wygórowana cena, z którą można mieć większe i jeszcze lepsze "zwykłe" monitory.

Nieunikniony będzie także zakup specjalnych okularów i odbiornika sprzedawanych razem w zestawie Nvidia 3D Vision. Ich cena oscyluje w granicach kilkuset złotych. W pakiecie prócz okularów znajdziemy także kabel do ich ładowania oraz specjalny odbiornik.

Zamiast urządzeń stacjonarnych można kupić także jeden kilkunastu sprzedawanych obecnie notebooków obsługujących 3D Vision. Jako, że mają to być urządzenia przeznaczone do grania wszystkie oferowane urządzenia to produkty z górnej półki zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i cenę. Notebooki te cierpią też oczywiście na "choroby" modeli dla graczy czyli dużą wagę i krótki czas pracy na baterii. W zamian użytkownik otrzyma topowe procesory (np. Core i7) oraz najmocniejsze karty graficzne dla urządzeń przenośnych.

Minimalne wymagania sprzętowe do obsługi 3D Vision

- System operacyjny Microsoft Windows Vista lub Windows 7 (32-bit / 64-bit)

- Procesor Intel Core2 Duo lub AMD Athlon X2 CPU lub wyższy

- 1GB pamięci RAM

- Wyświetlacz 120Hz 3D Vision-Ready

- Karta graficzna GeForce z serii 8 (do gier co najmniej GeForce 8800 GT)

- Zestaw z okularami Nvidia 3D Vision

Jak to działa?

Wizualną rewolucję czas zacząć - nVidia 3D Vision

Technologii wyświetlania obrazu w 3D jest kilka jednak my się skupimy wyłącznie na tej związanej z komputerami czyli $3D Vision od Nvidii. Pamiętać należy, że określenie 3D jest bardzo umowne, bowiem tak naprawdę jest to jedynie technika wyświetlania obrazów stereoskopowych. Nvidia stosuje udoskonaloną wersję stosowanej już w latach 90-tych metody migawkowej.

By doświadczyć efektu 3D użytkownik musi założyć specjalne okulary o ciekłokrystalicznych szkłach i korzystać ze wspomnianego wyżej wyświetlacza pracującego w 120Hz. Po uruchomieniu aplikacji lub gry pracującej w 3D okulary włączą się i nieco przyciemnią. Tak naprawdę zaczynają one synchronicznie zasłaniać obraz naprzemiennie dla jednego i drugiego oka. W tym samym czasie monitor wyświetla, też naprzemiennie, dwie wersje obrazu. Dzięki takiemu zabiegowi udaje się oszukać nasz wzrok i sprawić, że dostrzeżemy głębie w zupełnie płaskim ekranie.

Jest to też powód potrzeby stosowania ekranów z tak wysoką częstotliwością odświeżania. Podczas działania trybu 3D wyświetlany obraz jest rozdzielany na dwa osobne, działające w 60Hz. Taka prędkość pozwala cieszyć się stereoskopią przez dłuższy czas bez efektów ubocznych w postaci nudności czy zawrotów głowy.

Po włączeniu gry czy programu, który jest obsługiwany przez 3D Vision, tryb stereoskopowy włączy się samoistnie. Oczywiście funkcje tą można ustawić tak by włączać ją manualnie. Także gdy w czasie zabawy stwierdzimy, że mamy dość 3D możemy w każdej chwili bez konieczności ponownego włączania filmu czy gry wyjść z trybu stereoskopowego za pomocą przycisku na odbiorniku 3D Vision.


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10