Wkraczamy w kolejną fazę rozwoju Internetu - "Internet przedmiotów"

Obecnie Internet rośnie znacznie szybciej niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat wkraczając coraz śmielej do świata urządzeń codziennego użytku. Dzięki temu jesteśmy świadkami jego nowej fazy rozwoju, którą niektórzy nazywają "Internetem przedmiotów" ("Internet of Things").

Obecnie jestteśmy świadkami początku nowej ery Internetu - ""Internetu przedmiotów"

Obecnie jestteśmy świadkami początku nowej ery Internetu - ""Internetu przedmiotów"

Polecamy:

Zobacz też:

Internet to przeogromna struktura otaczająca swoimi ramionami praktycznie każdy zakątek naszej planety. Ostatnio rozwija się znacznie szybciej niż miało to miejsce przez poprzednie 10 lat, mogąc się pochwalić następującymi danymi:

- obecnie korzysta z niego ponad 2 miliardy ludzi łącząc się z nim za pomocą 5 miliardów urządzeń (wg Intela do 2020 r. 4 miliardy ludzi będą łączyć się z Internetem za pomocą 31 miliardów urządzeń)

- w 2010 r. przez Internet przewinęło się około 245 eksabajtów danych (1 eksabajt= 10 do potęgi 18 bajtów); do roku 2015 liczba ta ma wzrosnąć do 1000 eksabajtów

- codziennie oglądamy 8,6 miliarda stron na Facebooku, 2 miliardy filmików na YouTube i umieszczamy 146 milionów wpisów na Twitterze.

Jeszcze kilka lat temu do korzystania z Internetu wykorzystywane były przede wszystkim stacjonarne komputery. Później natomiast na coraz większym znaczeniu zyskiwał Internet mobilny, który znacznie rozwinął się wraz z pojawieniem na rynku smartfonów i netbooków. Obecnie Internet wkracza jednak coraz śmielej do świata urządzeń codziennego użytku, takich jak np. samochody, czy automaty z napojami. Według Intela, który jest przecież w centrum tych zmian, rozpoczęty został więc proces przejścia Internetu w kolejną fazę rozwoju, którą niektórzy nazywają "Internetem przedmiotów" ("Internet of Things").

"Definiują ją miliardy inteligentnych urządzeń codziennego użytku łączących się z Internetem. Użytkownicy praktycznie nie dostrzegają wszechobecnej i ciągłej wymiany danych pomiędzy nimi - widzą jej efekt na swoich urządzeniach." - opisuje ją Intel.

Warto dodać, że jest to początek czwartej ery rozwoju Internetu. Krótki opis poprzednich:

- pierwsza definiowana była komputerami zajmującymi całe pomieszczenia, które tworząc sieć wykorzystywane były jedynie przez naukowców

- druga to era zapewniających dostęp do Internetu zwykłym śmiertelnikom desktopów i laptopów

- trzecia opiera się na urządzeniach mobilnych takich jak smartfony, netbooki i tablety, które zapewniają dostęp do Internetu z każdego miejsca i o każdej porze.