Wkrótce GTA V być może kupicie tylko po okazaniu dowodu

Grę GTA V oraz jej podobne (w sensie przemocy) być może wkrótce będzie można kupić w Polsce jedynie po okazaniu dowodu.

Część gier komputerowych, m.in. GTA V, przeznaczona jest wg ratingu PEGI jedynie dla osób pełnoletnich. W niektórych krajach sprzedaż takiego tytułu młodszym osobom jest zakazana i może skutkować poważnymi karami. W Polsce informacja PEGI stanowi jedynie wskaźnik dla rodzica, który w przypadku rozsądnych osób powinien być brany pod uwagę.

Idą zmiany?

Wkrótce być może jednak i w Polsce pojawią się obostrzenia dotyczące sprzedaży takich gier. Za wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych stanowczo opowiada się bowiem Rzecznik Praw Obywatelskich, Pani prof. Irena Lipowicz. Mogłyby one wyglądać podobnie do regulacji dotyczących sprzedaży alkoholu, czy papierosów, przy zakupie których sprzedawca może zażądać od klienta okazania dowodu osobistego. W przypadku gier podobny zakaz obowiązywać miałby jednak również tytuły przeznaczone dla osób mających 16 lat (wówczas wymagane byłoby np. pokazanie legitymacji).

Co o tym sądzicie?

Co sądzicie o propozycji Pani Lipowicz? Czy sprawdziłaby się ona w Polsce, gdzie młodzież nie ma większego problemu z zakupem alkoholu? Czy nie lepiej zacząć od źródła zagrożenia, czyli rodziców, których za pośrednictwem kampanii społecznych należy uświadomić, że gry też mogą być niebezpieczne dla ich pociech?

Więcej informacji: Wyborcza.biz