Wkrótce możemy obsługiwać smartfony samym spojrzeniem

Mamy już możliwość sterowania urządzeniami przy pomocy gestów lub głosu. Popularne przykłady zastosowania tych technologii to kontroler ruchowy Kinect oraz asystent głosowy Siri z iPhone'a 4S. Teraz jednak będziemy mogli obsługiwać smartfony samym spojrzeniem.

Kontrola smartfonu spojrzeniem

Senseye pozwala na wykonywanie czynności takich jak przeglądanie internetu lub granie na smartfonie bez konieczności używania rąk, gestów lub nawet głosu. Wystarczą nasze oczy i spoglądanie we właściwy punkt ekranu.

System wykorzystuje małą kamerę, która śledzi ruchy gałek ocznych, a zdobyte dane przekazuje dalej. Twórcy mówią, że technologia powinna być wprowadzana w smartfonach przed 2013 rokiem. Wcześniej jednak planują wydać oddzielne urządzenie, które można dołączyć do smartfonu lub tabletu i korzystać z technologii śledzenia wzroku do obsługi tych urządzeń.

Jeśli system będzie odpowiednio dokładny, to mógłby pozwolić na niezwykle szybkie wpisywanie sms-ów, e-maili, haseł i innych tekstów. Senseye mógłby też zwiększyć dostępność telefonów dla niektórych niepełnosprawnych osób. Może już za rok w naszych rankingach najlepszych smartfonów pojawią się urządzenia sterowane spojrzeniem. Działaniu systemu można przyjrzeć się bliżej na poniższym filmie.