Wkrótce ruszy anty-botnetowe centrum pomocy

15 września ruszy w Niemczech ogólnokrajowy program ochrony internautów przed działaniem sieci komputerów zombie. Inicjatywę wspiera finansowo niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych, a technicznie - tamtejsze Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informatycznego.

Założenia projektu to stworzenie centrum wsparcia technicznego dla klientów, w którego skład wejdzie strona internetowa i infolinia. W akcji wezmą udział również dostawcy Internetu - ich zadanie to identyfikacja zainfekowanych komputerów i informowanie klientów.

Internauta, ostrzeżony przez dostawcę Sieci o niebezpieczeństwie, będzie mógł skorzystać z narzędzi online bądź połączyć się z infolinią, gdzie uzyska pomoc w zakresie oczyszczenia peceta ze złośliwego oprogramowania.

Głównym celem przedsięwzięcia jest usunięcie Niemiec z czołówki listy państw, w których powstaje najwięcej botnetów. Projekt uzyskał wsparcie niemieckiego MSW, wynoszące 2 miliony euro.

Botnet to sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, za pośrednictwem którego cyber-przestępca może uzyskać kontrolę nad pecetem i użyć go do własnych celów, m.in. do przeprowadzania ataków DDoS czy masowej wysyłki spamu. Posiadacze takich komputerów przez długi czas nie zdają sobie sprawy z niepożądanej aktywności swoich maszyn.