Wkrótce ruszy masowa sprzedaż dysków holograficznych

Pierwsze dyski holograficzne, zdolne do przechowania 300 GB danych, trafią do masowej sprzedaży w lipcu tego roku - poinformował producent, firma InPhase Technologies Inc.

Tapestry HDS-300R to dysk jednokrotnego zapisu, na którym można zapisać do 300 gigabajtów nieskompresowanych danych. W zasadzie każdy dysk holograficzny oferuje pojemność 600 GB, jednak połowa z tego jest celowo niewykorzystana z uwagi na tzw. redundancję danych (nadmiarowość danych stosuje się jako zabezpieczenie przed utratą bądź uszkodzeniem danych). Jak informuje producent okres trwałości zapisanych w ten sposób danych to 50 lat.

Do końca 2008 r. InPhase zamierza wprowadzić drugą generację dysków holograficznych, zdolnych pomieścić do 800 GB danych, a do 2010 - nośników o pojemności 1,6 TB. Płyty te mają oferować transfer danych na poziomie 80 MB/s (z 300-gigabajtowych nośników dane można odczytać z prędkością 20 MB/s). Do 2008 r. producent zamierza również zaprezentować dyski holograficzne wielokrotnego zapisu.

Dane zapisywane są w obrębie całej struktury tworzywa, z którego wykonany jest dysk (czyli inaczej niż w płytach CD/DVDm gdzie dane zapisywane są na powierzchni nośnika), co ma ograniczyć ryzyko uniemożliwienia odczytu danych w wyniku np. zarysowania nośnika. Grubość dysku holograficznego wynosi 1,5 mm.

Napęd odczytujący dyski holograficzne wyceniony został na 18 tys. USD, a pojedynczy nośnik - na 180 dolarów. Produkt dedykowany jest przede wszystkim dla firm z sektora IT i medycznego oraz do profesjonalnych zastosowań wideoedycyjnych.

Więcej informacji: InPhase Technologies