Wkrótce stabilny nieoficjalny Service Pack 4 dla Windows XP

Windows XP doczeka się wkrótce stabilnej wersji nieoficjalnego Service Packa 4. To z pewnością bardzo zła informacja z punktu widzenia Microsoftu.

System Windows XP to kamień u szyi Microsoftu, którego pomimo wielu prób nie może się pozbyć. Obecnie, według Net Applications, w lipcu wciąż korzystało z niego bowiem blisko 25% użytkowników. Ponadto, ku rozpaczy amerykańskiej firmy, wkrótce doczeka on się nieoficjalnego dodatku Service Pack 4.

Aktualizacja została zapowiedziana już pod koniec 2013 roku przez Ryana Vandermeulena, który dał się poznać w ostatnich miesiącach z wydań zbiorczych poprawek dla Windows XP (wydawał je w maju, czerwcu, lipcu oraz sierpniu). Obecnie jest ona dostępna w wersji Beta 3 (prawie stabilna). Programista zapowiedział jednak niedawno, że wkrótce zakończy prace nad kompilacją SP4 RC.

Korzystając z nieoficjalnego Service Packa dla Windows XP możemy liczyć na wszystkie dotychczas wydane łatki dla 32-bitowego XP oraz wydane po kwietniu 2014 roku (wówczas Microsoft oficjalnie zakończył wsparcie techniczne dla "staruszka") łatki POSReady 2009. Dodatkowo oferuje ona m.in.:

- aktualizację dla Windows Media Center Edition

- aktualizację środowiska Microsoft .NET Framework w wersjach 4.0, 3.5, 1.1 i 1.0 (tylko dla tabletów)

Z Windows XP Unofficial SP4 mogą skorzystać użytkownicy Windows XP począwszy od wersji z Service Pack 1.

To jednak nieoficjalny pakiet poprawek

Na koniec warto jednak jeszcze raz przypomnieć, że mamy tutaj do czynienia z nieoficjalnym pakietem aktualizacyjnym, zaś sam autor podkreśla, że zawiera on jedynie te poprawki, które łatają dziury wcześniej zaraportowane. Oznacza to więc, że nie możemy liczyć na ochronę na poziomie, jaki wcześniej zapewniały Service Packi dostarczane przez Microsoft. Warto jednak z pewnością docenić pracę Vandermeulena. Dotychczasowe jej efekty w postaci trzeciej bety Unofficial SP4 znajdziecie tutaj.

Dla pełnego obrazu dodam jeszcze tylko, że Microsoft oczywiście odradza korzystanie z opisanej aktualizacji.