Władcy plików


Przeglądaj pliki HTML

Godną uwagi wtyczką jest IEView 1.93a, wprowadzająca do Total Commander obsługę wszystkich plików, z którymi radzi sobie Internet Explorer, m.in. HTML i XML. Jeśli masz zainstalowany pakiet Office lub Acrobat Reader, dzięki tej wtyczce Total Commander poradzi sobie również z plikami DOC, XLS czy PDF. Tak duże możliwości IEView 1.93a biorą się stąd, że wykorzystuje mechanizmy Internet Explorera. Niestety, zużywa w związku z tym dużo zasobów komputera.

O wtyczkach do Total Commandera można napisać jeszcze wiele stron. Na naszej płycie zamieściliśmy w sumie kilkadziesiąt rozszerzeń. Jeśli nie znajdziesz wśród nich potrzebnych funkcji, zajrzyj na stronęhttp://www.total-cmd.net , na której zgromadzono bardzo bogatą, stale aktualizowaną kolekcję wtyczek. Sprawdź, co można pobrać z oficjalnej strony z wtyczkami do programu (http://www.ghisler.com/plugins.htm ). Warto również odwiedzić jego nieoficjalną polską stronę (http://total.bukox.dmkproject.pl ).

Należy jeszcze dodać, że Total Commander to nie jedyny menedżer plików obsługujący wtyczki. Do tej grupy zalicza się również Frigate, do którego napisano raptem kilka, może kilkanaście wtyczek, oraz EF Commander, obsługujący wtyczki Total Commandera.

Proteza

Jeśli nie do końca odpowiada ci Eksplorator Windows i nie chcesz korzystać z innego menedżera plików, wypróbuj FolderBox 1.20 (http://www.baxbex.com ). Ten bezpłatny program to swego rodzaju proteza Eksploratora Windows. Działa jako rozszerzenie, wyświetlając w dolnej części okna Eksploratora Windows własne okno, w którym widać zawartość drugiego katalogu. Jest to rozwiązanie przypominające podstawową zasadę działania menedżerów plików typu Total Commander. Aby włączyć lub ukryć widok drugiego folderu, przejdź do menu Widok, rozwiń podmenu Pasek Eksploratora i kliknij opcję FolderBox. Program umożliwia wykonywanie wszystkich czynności na plikach i katalogach (kopiowanie, kasowanie, zakładanie nowych). Obsługuje technikę przeciągania. Pasek narzędzi FolderBox 1.20 możesz konfigurować, dodając lub usuwając z niego przyciski nawigacyjne. Niestety, brak mu funkcji wyszukiwania, jest tylko jej namiastka w postaci opcji Browse for folder (Przeglądanie w poszukiwaniu folderu).

AB Commander XP 6.7

Władcy plików
Menedżer plików z oknem podzielonym na dwa panele i z identycznymi skrótami klawiaturowymi, jak w Norton Commanderze, choć wiele elementów interfejsu graficznego możesz zmieniać oraz dopasowywać paski narzędzi do swoich potrzeb. Program ma funkcje porównywania i synchronizacji zawartości katalogów, umożliwia dzielenie plików na części. Pozwala tworzyć listę najczęściej używanych katalogów na wzór menu Ulubione w Internet Explorerze. Nawigację po dyskach ułatwia drzewo katalogów wyświetlane w oknie typu pop-up. AB Commander ma wbudowaną funkcję podglądu plików graficznych i tworzenia pokazów slajdów. Potrafi hurtowo zmieniać nazwy plików. Zawiera prosty edytor do pracy z plikami tekstowymi, m.in. TXT i HTML. Za pomocą filtrów ograniczysz wyświetlanie do potrzebnych plików. Potrafi zmieniać datę utworzenia, modyfikacji i ostatniego dostępu do pliku. Ma jedną poważną wadę - brak klienta FTP.

Informacjehttp://www.winability.com

Cena 40 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003

AC Browser Plus 2.3.5.0

Władcy plików
Dwupanelowy menedżer plików z paskiem popularnych zadań (wyszukiwanie, szczegółowe informacje o plikach itd.) zaczerpniętym z Eksploratora Windows. Ciekawie rozwiązano funkcję podglądu. Wystarczy najechać kursorem myszy na mały czerwony kwadrat przy nazwie każdego pliku i katalogu, żeby w oknie typu pop-up zobaczyć podgląd grafiki, informacje o katalogu. Oprócz tego z programem zintegrowano prostą przeglądarkę grafiki i narzędzia do konwersji formatów graficznych. Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest kolorowanie nazw plików w zależności od rozszerzenia. Z kolei opcja Tryb podliczania wagi katalogów pozwala na bieżąco obliczać rozmiary katalogów i wyświetla tę informacje w kolumnie Comment. Oferuje również możliwość poruszania się po strukturze katalogów podczas przeciągania plików - wystarczy przytrzymać naciśnięty klawisz spacji.

Informacjehttp://www.acbrowser.republika.pl

Cena 74 PLN

System Windows 98/Me/2000/XP

EF Commander 3.a0

Władcy plików
Znakomity menadżer plików, będący jednocześnie edytorem, archwizerem i klientem FTP. Istotną zaletą jest dostępność polskiej wersji językowej. Podobnie jak w innych programach tego typu, masz możliwość operowania na plikach i katalogach w dwóch przylegających do siebie oknach. Pliki da się kopiować lub przenosić z wykorzystaniem techniki przeciągania. Obsługuje liczne formaty skompresowanych plików (m.in. ACE, ARJ, CAB, RAR, ZIP oraz obrazy płyt ISO, IMG). Wbudowana przeglądarka wyświetla pliki tekstowe, graficzne, muzyczne i wideo (m.in. AVI, BMP, GIF, HEX, HTML, ICO, JPG, LIB, MP3, MPG, PCX, PNG, RMI, RTF, TIFF). Program oferuje wiele dodatkowych funkcji, jak szybkie uruchamianie programów, edycja tekstów oraz personalizacja wyglądu.

Dzięki wbudowanej obsłudze Nero (tylko wersje zarejestrowane) może służyć do nagrywania płyt CD/DVD.

Informacjehttp://www.efsoftware.com

Cena 25 EUR

System Windows 98/Me/2000/XP

ExplorerXP 1.0.6

Władcy plików
To jedyny z omawianych programów, w którym ekranu nie podzielono na dwa panele z widokiem katalogów i plików. W ExplorerXP zastosowano rozwiązanie znane z przeglądarek internetowych (Opera, Netscape) - foldery można otwierać w niezależnych zakładkach. W ten sposób również da się wygodnie nawigować między katalogami.

Dodatkowym ułatwieniem jest umieszczenie często używanych ikon (Mój komputer, Kosz, Pokaż Pulpit, Ulubione) na pasku narzędzi. Obsługuje przeciąganie, ma funkcję grupowej zmiany nazw plików, wyświetla informacje o wielkości plików i katalogów (rozmiar rzeczywisty oraz zajmowany na dysku). Radzi sobie z usuwaniem plików z określonym rozszerzeniem (np. tymczasowych) oraz z dzieleniem plików na mniejsze części. Umożliwia szybkie kopiowanie informacji o pliku oraz ścieżki dostępu do Schowka. W programie możesz konfigurować własne skróty klawiaturowe.

Informacjehttp://www.explorerxp.com

Cena bezpłatny

System Windows 2000/XP

FileAnt 2005

Władcy plików
Menedżer plików z interfejsem zbliżonym do Eksploratora Windows. Wyróżnia się sposobem nawigowania po dysku. Okno programu zostało podzielone na dwa panele, ale oprócz tego z prawej strony dodatkowo autor umieścił drzewo katalogów. Druga istotna różnica to możliwość otwierania wielu katalogów w jednym panelu dzięki zastosowaniu zakładek, znanych z przeglądarek Opera czy Mozilla. Z funkcji warto wymienić: synchronizację folderów, zaawansowane operacje na plikach (zmiana daty, atrybutów) czy konfigurację interfejsu (kolor tła, czcionki, itp.). Na pasku tytułu FileAnt wyświetla informacje o wykorzystaniu zasobów komputera (obciążenie pamięci, ilość wolnego miejsca na dyskach). Zintegrowany klient FTP umożliwia transfer plików do odległych serwerów. Autor zezwala na używanie programu bezpłatnie, ale namawia do uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

Informacjehttp://www.fileant.com

Cena 30 USD

System Windows 98/Me/2000/XP