Władcy plików


freeCommander 2004.10b

Władcy plików
Bezpłatny menedżer plików z polskim interfejsem, będący dobrą alternatywą dla Eksploratora Windows. Jego najważniejsze cechy to: dwupanelowy widok z możliwością wyświetlania drzewa katalogów w każdym panelu, wbudowana przeglądarka plików, pozwalająca na wyświetlanie plików w różnych wariantach tekstowych (zwykły, szesnastkowy, dwójkowy) lub w specjalnym trybie miniatur plików graficznych, przeglądanie i obsługa spakowanych plików (pełna ZIP i CAB, tylko odczyt RAR), automatyczne dzielenie plików na mniejsze oraz możliwość porównywania i synchronizacji katalogów. Obsługuje podstawowe formaty plików skompresowanych. Przydatnym rozwiązaniem jest umieszczenie na pasku narzędzi skrótów do narzędzi konfiguracyjnych Windows (Panel sterowania, Zarządzanie systemem), pulpitu oraz całej zawartości menu Start. Można również tworzyć listę ulubionych programów i własny zestaw ustawień.

Informacjehttp://www.freecommander.com

Cena bezpłatny

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Frigate Standard 3.28

Władcy plików
Łatwy w użyciu menedżer plików z wieloma ciekawymi opcjami, dostępny również w ograniczonej funkcjonalnie bezpłatnej wersji. Oferuje obsługę skompresowanych plików, ma wbudowanego klienta FTP. Funkcje podglądu pozwalają na przeglądanie popularnych formatów graficznych oraz otwieranie plików tekstowych, arkuszy Excela, dokumentów Worda oraz edycję plików: TXT, HTML, DBF (edycja znaczników) wraz z podświetlaniem składni (również do języków programowania i języków skryptów). Umożliwia odzyskiwanie wolnej przestrzeni na twardym dysku, bo wyszuka foldery, które zajmują najwięcej miejsca. Jedną z ciekawszych funkcji programu jest możliwość eksportowania treści do formatu HTML i RTF, co sprawdza się w czasie tworzenia publikacji internetowych. Możliwości programu można rozszerzać za pomocą wtyczek, niestety, jest ich bardzo mało. Pozwalają na edycję autostartu, plików baz danych Accessa oraz kontrolowanie Winampa.

Informacjehttp://www.winfrigate.com

Cena 24,50 USD

System Windows 98/Me/2000/XP

Magellan Explorer 3.30

Władcy plików
Wygodne narzędzie do zarządzania plikami zarówno na komputerze lokalnym, jak i za pośrednictwem Internetu. W pełni obsługuje archiwa ZIP, potrafi również otwierać pliki skompresowane we wszystkich popularnych formatach. Zintegrowana funkcja podglądu umożliwia przeglądanie plików graficznych, dokumentów pakietu Office, plików PDF i wielu innych. Zaletą programu są duże możliwości dopasowania interfejsu do potrzeb użytkownika. Magellan oferuje na przykład opcję upodobnienia wyglądu jego interfejsu do Eksploratora Windows lub Norton Commandera. Oprócz tego możesz określić, jak ma przebiegać podział paneli - w pionie czy w poziomie. Za pomocą programu równie łatwo manipuluje się pojedynczymi plikami, jak ich zbiorami. Umożliwia "hurtową" zmianę atrybutów czy nazw. Oferuje funkcję dzielenia plików na części. Zaawansowana funkcja przeszukiwania dysku pozwala nawet na używanie wyrażeń regularnych.

Informacjehttp://www.enriva.com

Cena 40 USD

System Windows 98/Me/2000/XP

SpeedCommander 10.2

Władcy plików
Bardzo rozbudowany menedżer plików, oferowany w dwóch wersjach: do Windows 95/98/Me oraz Windows NT/2000/XP/2003. Oprócz podstawowych operacji, takich jak kopiowanie czy zmiana nazw plików, w pełni obsługuje popularne formaty kompresji, m.in. RAR, ZIP, CAB (ma funkcję przeszukiwania zawartości plików skompresowanych). Ma także wewnętrzną przeglądarkę plików graficznych i tekstowych, edytor tekstu oraz klienta FTP. Filtry pozwalają na wyświetlanie w folderach tylko plików z wybranymi rozszerzeniami lub odwrotnie, na ich ukrywanie. Ciekawostką są wbudowane funkcje przeglądarki internetowej. Program wyświetla strony WWW w wybranym panelu, a jeden z przycisków na pasku narzędzi wyświetla zawartość menu Ulubione Internet Explorera. Innym sposobem przejścia do trybu przeglądania stron WWW jest kliknięcie ikony Internet Explorera, która została umieszczona na pasku z ikonami napędów.

Informacjehttp://www.speedproject.de

Cena 38 EUR

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003

Super Explorer 1.5

Władcy plików
Menedżer plików zbliżony wyglądem i funkcjonalnością do Eksploratora Windows, ale wyposażony w wiele dodatkowych funkcji. Jedną z ciekawszych cech programu jest możliwość operowania na plikach w więcej niż dwóch panelach jednocześnie (do czterech). W większości tego typu programów ekran jest podzielony na dwa okna. W panelach łatwo zmienia się układ kolumn. Program ma funkcję podglądu plików graficznych, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych oraz PDF. Potrafi konwertować pliki graficzne na różne formaty, oferuje również narzędzia do szyfrowania danych. W pełni obsługuje pliki ZIP oraz dekompresję plików RAR. Za pomocą filtrów możesz ukryć pliki o wybranych rozszerzeniach lub wyświetlać tylko określone formaty plików. Funkcja Destroy bezpowrotnie usuwa pliki (kasuje, a następnie zapisuje w tym miejscu inne dane). Oferuje szybki dostęp do Panelu sterowania, Podglądu schowka, Kalkulatora i wiersza poleceń.

Informacjehttp://www.galcott.com

Cena 29 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Total Commander 6.51

Władcy plików
Bez wątpienia najpopularniejszy i najlepszy menedżer plików, towarzyszący użytkownikom Windows już od ponad 10 lat. Co ciekawe, nad jego rozwojem pracuje tylko jedna osoba. Łączy funkcjonalność kilku aplikacji: nawigatora po zasobach dysku, narzędzia do obsługi plików skompresowanych i klienta FTP. Ma polską wersję interfejsu. Jednak największą zaletą Total Commandera jest ogromna elastyczność. Działa domyślnie tak, jak jego pierwowzór Norton Commander, ale osoby korzystające z Eksploratora Windows mogą przełączyć go w tryb pracy odpowiadający ich przyzwyczajeniom. Opcje konfiguracyjne pozwalają dopasować niemal każdy element programu do własnych potrzeb. Obsługa wtyczek pozwala na rozszerzanie funkcji programu praktycznie bez ograniczeń. Wtyczki są z reguły bezpłatne, a często oferują funkcje komercyjnych aplikacji, np. do nagrywania płyt czy tworzenia wirtualnych napędów.

Informacjehttp://www.ghisler.com

Cena 110 PLN

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Universal Explorer 4.2

Władcy plików
To jakby wzbogacony o wiele przydatnych funkcji Eksplorator Windows. W jednym programie połączono możliwości menedżera plików, przeglądarki grafiki i narzędzi do kompresji plików. Oprócz kopiowania i przenoszenia plików umożliwia również ich dzielenie oraz szyfrowanie, porównywanie dwóch katalogów oraz hurtową zmianę nazw. Pozwala na przeglądanie kilkunastu formatów plików graficznych, potrafi także wyświetlać zawartość plików Worda i Excela. Jedną z wielu przydatnych właściwości programu jest automatyczne umieszczanie skrótów z pulpitu na specjalnym pasku narzędzi. Oryginalna w tym menedżerze plików jest możliwość wykonywania zrzutów ekranu. Funkcja archiwizacji obsługuje m.in. pliki ZIP, RAR, CAB, ACE oraz TAR, a funkcja wyszukiwania pozwala odnaleźć nie tylko pliki, ale również tekst w dokumentach czy nawet automatycznie zamienić wybrane fragmenty.

Informacjehttp://www.spadixbd.com

Cena 39 USD

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP