Władcy plików

Gdy masz już dość żmudnego biegania po katalogach w Eksploratorze Windows, nie załamuj rąk. Jest na to lekarstwo - wygodny w obsłudze menedżer plików. Poznaj najlepsze programy tego typu.


Gdy masz już dość żmudnego biegania po katalogach w Eksploratorze Windows, nie załamuj rąk. Jest na to lekarstwo - wygodny w obsłudze menedżer plików. Poznaj najlepsze programy tego typu.

Przeglądanie katalogów na twardym dysku i operacje na plikach to jedne z najczęściej wykonywanych czynności w komputerze. Niestety Eksplorator Windows, choć ulepszany wraz z kolejnymi wersjami systemu operacyjnego, wciąż nie jest najlepszym sposobem na zarządzanie plikami. Spróbuj na przykład porównać zawartość dwóch katalogów. Bez widoku dwóch okien jednocześnie to trudne zadanie. Oczywiście to nie jedyny powód, żeby rezygnować z Eksploratora Windows i przechodzić na dwupanelowy menedżer plików. W tym artykule przedstawiamy 12 najlepszych, naszych zdaniem, tego typu programów. Omawiamy ich zalety i możliwości, sporo miejsca poświęcając wtyczkom, dzięki którym można dodawać wiele nowych funkcji.

Jak to działa?

Władcy plików

Norton Commander działający w systemie DOS to pierwowzór menedżera plików.

Od czasów Norton Commandera nikt nie wymyślił lepszego sposobu na zarządzanie plikami. Choć nowoczesne menedżery plików mają znacznie większe możliwości, podstawowa idea podziału okna programu na dwa panele wciąż doskonale się sprawdza. Każdy panel działa niezależnie, wyświetlając zawartość wybranego dysku. Ułatwia to kopiowanie plików pomiędzy katalogami, ale także pozwala na szybkie porównanie zawartości dwóch katalogów czy synchronizację ich zawartości. Dwa niezależne panele idealnie nadają się również do przenoszenia plików pomiędzy komputerem a serwerem FTP. Nic dziwnego, że większość omawianych przez nas programów ma zintegrowanego klienta FTP. Trudno sobie wyobrazić wiele operacji na plikach bez ich kompresowania, jednak w Eksploratorze Windows wymaga to korzystania z zewnętrznej aplikacji. Tu znów bez niespodzianek - menedżery plików radzą sobie bez problemu z dekompresją archiwów, większość potrafi kompresować w formacie ZIP. Niektóre kompresują również w innych formatach, np. SpeedCommander w formacie RAR i kilkunastu innych.

Luksus, na który cię stać

Władcy plików

SpeedCommander 10.2 jest również znakomitym narzędziemdo kompresji plików. W pełni obsługuje kilkanaście jej formatów.

Zakup menedżera plików to dobrze wydane pieniądze (oczywiście są również bezpłatne menedżery plików). W jednym programie otrzymasz funkcje zebrane z kilku aplikacji: zarządzanie plikami, obsługę skompresowanych archiwów oraz klienta FTP. Jeśli potrzebujesz tego typu narzędzi, nie ma sensu kupować ich oddzielnie, tym bardziej, że w menedżerach plików znajdziesz wiele dodatkowych funkcji, np. często oferują podgląd plików graficznych oraz możliwość konwersji między formatami. Na tym nie koniec. W wypadku Total Commander, do którego stworzono mnóstwo wtyczek, a ich twórcy wykazali się dużą pomysłowością, zakres funkcji można zwiększać niemal w nieskończoność.

Wtyczki - supersprawa!

Władcy plików

EF Commander obsługuje wtyczki przygotowane do Total Commandera. To jego duża zaleta.

Wtyczki to znakomity sposób na rozszerzenie możliwości programu. Wiedzą o tym doskonale użytkownicy Winampa czy Photoshopa. Podobnie rzecz ma się z najpopularniejszym menedżerem plików - Total Commanderem. Liczba wtyczek, które można znaleźć w Internecie, jest ogromna, a zakres możliwości mają równie szeroki. Za pomocą wtyczek możesz sprawić, że Total Commander przestanie być menedżerem plików, a stanie się wielofunkcyjnym kombajnem. Do tego większość wtyczek jest bezpłatna, jedynym kosztem jest zakup programu. Sposób instalacji wtyczek omawiamy w bieżącym numerze, w artykule "Total Commander pod kontrolą". W tym miejscu skupimy się na omówieniu rodzajów wtyczek i przedstawieniu najciekawszych.

Total Commander rozróżnia cztery podstawowe rodzaje wtyczek.

  • Wtyczki pakera (mają rozszerzenie WCX) do obsługi archiwów nieobsługiwanych przez Total Commandera. Nie chodzi wyłącznie o typowe pliki skompresowane, ale np. obrazy dysków w formacie ISO czy pliki folderów poczty Outlook Expressu (DBX).

  • Wtyczki systemu plików (mają rozszerzenie WFX) pozwalają na dostęp do nośników z systemem plików nieobsługiwanym przez Windows, np. linuksowych partycji.

  • Wtyczki listera (mają rozszerzenie WLX) umożliwiają wyświetlanie w oknie listera podglądu plików w ich oryginalnym formacie, np. obrazy, pliki baz danych czy arkusze Excela.

  • Wtyczki zawartości (mają rozszerzenie WDX) i służą do wyświetlania dodatkowych informacji o pliku, np. zawartość znaczników MP3 czy atrybuty obrazów, oraz umożliwiają uwzględnienie tych informacji w narzędziach wyszukiwania czy automatyzujących zmianę nazw.
Ten podział jest, oczywiście, umowny, wiele wtyczek nie mieści się w żadnej z powyższych kategorii, jak choćby narzędzie odinstalowujące programy czy nagrywające płyty. Co więcej, można znaleźć gotowe pakiety wtyczek, jak Total Commander POWER PACK 1.0, ułatwiające instalację wielu rozszerzeń.

Bezpłatne nagrywanie

Władcy plików

Wtyczki pozwalają wyposażyć Total Commander nawet w funkcje nagrywania płyt CD/DVD.

Jedną z najpopularniejszych wtyczek jest Total Commander CD/DVD Burning Plugin (http://www.tiasoft.de ), dodający funkcje nagrywania płyt CD/DVD. Pozwala na zapis płyt bezpośrednio ze struktury katalogów Total Commandera. Po przejściu do otoczenia sieciowego i wybraniu folderu CD/DVD Burner w aktywnym panelu Total Commandera pojawi się zawartość wirtualnego folderu. Każda z pozycji w tym folderze daje dostęp do różnych funkcji nagrywania i umożliwia wybór typu kompilacji. Pozwala na zapis płyt z danymi, audio CD, VCD i SVCD. Obsługuje zarówno płyty jedno-, jak i wielokrotnego zapisu. Wyświetla informacje o nagrywarkach zamontowanych w komputerze i płytach umieszczonych w napędzie.

Inną przydatną wtyczką związaną z nagrywaniem płyt jest ISO 1.6.10, która umożliwia odczyt obrazów płyt w formatach ISO, BIN, IMG i NRG. Za jej pomocą nie tylko sprawdzisz, jakie pliki znajdują się w obrazie płyty, ale także skopiujesz je na dysk bez nagrywania płyty z obrazu.

Nieco inną funkcję pełni Virtual Disk 1.25 (http://flint-inc.ru/ ). Służy do tworzenia wirtualnych napędów CD/DVD, w których zamiast płyty możesz umieścić plik obrazu w formacie ISO, BIN lub IMG. Po rozpakowaniu plików wtyczki skopiuj plik filedisk.sys do katalogu C:\Windows\System32\Drivers, a następnie kliknij dwukrotnie plik filedisk.reg, aby dodać do rejestru Windows odpowiednie wpisy. Teraz zainstaluj wtyczkę w Total Commanderze.

Wtyczki multimedialne

Szeroką grupę stanowią wtyczki wyposażające Total Commander w różne multimedialne funkcje, np. AmpView 2.0 odtwarza pliki dźwiękowe, m.in. MP3, OGG, WMA, WAV. Aby odtworzyć wybrane nagranie, naciśnij kombinację klawiszy [Ctrl Q]. Wtyczka wyświetla informacje o odgrywanych plikach (częstotliwość, bitrate, kanały stereo/mono) oraz dane wykonawcy (wykonawca, tytuł utworu, album). Umożliwia edycję znaczników ID3, a wyglądem przypomina Winamp. Używa również modułów tego odtwarzacza, służących do odtwarzania dźwięku. Co ciekawe, możesz skorzystać z wtyczek do wtyczki: skórek (AmpView SkinPack) oraz narzędzia konfigurującego (AmpView Tools).

Z kolei wtyczka Exif 1.45b to propozycja przede wszystkim dla amatorów fotografii cyfrowej. Umożliwia wyświetlanie podstawowych parametrów pliku graficznego, takich jak rozmiar w pikselach, oraz informacji zapisanych przez aparaty cyfrowe w plikach zdjęciowych EXIF. Lista parametrów obejmuje kilkadziesiąt pozycji, m.in. czas naświetlania, wartość przesłony, czułość matrycy czy długość ogniskowej.

Imagine 0.9 trudno nazwać wtyczką. To w zasadzie niezależna przeglądarka plików graficznych, połączona plikiem wtyczki z Total Commanderem. Jest rozszerzeniem listera, umożliwiającym pogląd plików graficznych oraz filmowych. Oprócz tego oferuje zestaw podstawowych funkcji edycyjnych, potrafi wydobyć pojedyncze klatki z pliku filmowego, wyświetla informacje ze zdjęć cyfrowych w formacie EXIF.