Władcy prędkości

Zapis płyt CD-R z szybkością 32x - tego się można było spodziewać w ewolucji nagrywarek CD-RW. Jednak Plextor wykonał ruch o dwa kroki naprzód, wprowadzając pierwszy na świecie napęd z zapisem CD-R 40x.

Zapis płyt CD-R z szybkością 32x - tego się można było spodziewać w ewolucji nagrywarek CD-RW. Jednak Plextor wykonał ruch o dwa kroki naprzód, wprowadzając pierwszy na świecie napęd z zapisem CD-R 40x.

Dawniej wzrost szybkości nagrywania z 4x do 8x oznaczał oszczędność kilkunastu minut; dziś przyspieszenie z 20x na 40x to zysk raptem jednej minuty. Teoretycznie więc nie ma o co się bić, a mimo to producenci nie zwalniają tempa. Co prawda, zapis CD-R w obecnej postaci osiąga już kres fizycznych możliwości zarówno nośnika, jak i napędu, ale pozostają jeszcze dwa pola do popisu: zwiększenie prędkości nagrywania CD-RW i dodawanie nowych funkcji sprzętowych.

Plextor w swym najnowszym urządzeniu PX-W4012TA z serii PlexWriter oferuje nie tylko rekordowy zapis 40x na płytach CD-R, lecz także nagrywanie 12x na krążkach CD-RW. Problem polega na tym, że w czasie testów jedynie Hitachi-Maxell oraz Mitsubishi Chemicals (Verbatim) produkowały krążki CD-R 40x, a CD-RW 12x - tylko Ricoh. Na szczęście, w pakiecie Plextora znajdziesz pięć czystych płyt CD-R 40x i jedną CD-RW 12x na dobry początek.

Pod względem funkcjonalności sprzętu Plextor idzie w ślady Yamahy, dając użytkownikom funkcję VariRec do uzyskania lepszej jakości płyt Audio CD. Niestety, na razie PX-W4012TA nie obsługuje formatu Mount Rainier (CD-MRW), zastosowanego w nagrywarce Yamahy (patrz PCWK 3/02, str. 26). Ma być jednak dostępny jako bezpłatna aktualizacja firmware'u, gdy tylko specyfikacja CD-MRW zostanie oficjalnie przyjęta.

VariRec Plextora nie jest bezpośrednim odpowiednikiem Audio Master Quality Yamahy, choć celem obu rozwiązań jest redukcja zniekształceń sygnału audio. O ile Audio MQ polega na wydłużeniu zapisywanych danych o 15 procent, to VariRec pozwala po prostu na ręczną modyfikację mocy lasera w stosunku do fabrycznych ustawień zaprogramowanych dla danego typu nośnika. Cechą wspólną Audio MQ i VariRec jest natomiast konieczność zapisu z prędkością 4x.

Szybkość 40x dla CD-R uzyskano sprawdzoną technologią strefowej stałej prędkości liniowej, stosowaną przez wszystkich producentów nagrywarek oprócz Yamahy. Plextor rozpoczyna zapis z szybkością 20x, przechodzi na 24x, potem na 32x i dopiero na koniec osiąga 40x - jeśli nośnik na to pozwoli (ale oprogramowanie nie informuje o ograniczeniu maksymalnej prędkości). W trosce o jakość nagrania Plextor ograniczył szybkość wypalania Audio CD do 16x/24x.

Król testów

Błyskawicę z Plextora postawiliśmy w szranki z najnowszymi modelami 32/10/40 firm TDK (CyClone CDRW321040X) i (GCE-8320B). Poza szybkością napędy różnią się między sobą wyposażeniem, wielkością bufora i oczywiście ceną. Plextor i TDK mają pamięć 4 MB, oprogramowanie Ahead Nero 5.5 (z polskim interfejsem) i InCD 3, polską dokumentację, dodatkowe aplikacje (przydatne narzędzia PlexTools w Plextorze, multimedialny odtwarzacz TDK MixMaster w TDK) oraz czyste nośniki. LG ma natomiast aż 8 MB bufora, ale jest bez polskiej dokumentacji i oprogramowania (Roxio Easy CD Creator 5.1 i Direct CD 5.1), nie ma też czystych płyt czy dodatkowych aplikacji.

Jak się można było spodziewać, Plextor okazał się absolutnym zwycięzcą naszego rankingu nagrywarek, ustanawiając rekordy w niemal wszystkich konkurencjach: średniej szybkości odczytu CD-ROM, nagrywaniu z pliku obrazu i w locie, zapisu pakietowego i nadpisywania RW oraz zrzucania audio. W teście prędkości zapisu LG i TDK ustępowały Plextorowi o średnio 15 (nagrywanie w locie) do 30 sekund (z obrazu).

Napęd LG okazał się lepszy od obu konkurentów pod względem czasu dostępu i prędkości kopiowania danych z płyty CD-ROM. Słabo jednak wypadł w teście tworzenia pliku obrazu, a w nadpisywaniu RW wręcz poległ z kretesem, potrzebując aż 10 minut na wykonanie operacji, która Plextorowi zajęła 3 minuty, a TDK - 4 (TDK był też o 17 sekund szybszy od LG w kopiowaniu pakietowym na czystą płytę RW).

Drogi władca

Plextor jest jak zwykle nie tylko królem wydajności, ale i ceny. Mimo świetnych wyników testów, wzorcowego wyposażenia i dwuletniej gwarancji 1130 zł to niemalże kara za chęć posiadania najszybszej nagrywarki, zważywszy, że niewiele słabszy TDK (trzecie miejsce w rankingu według wydajności, czwarte w klasyfikacji ogólnej) kosztuje tylko 659 zł. Za LG zapłacisz najmniej, bo 579 zł, ale jego wyniki testów i wyposażenie rozczarowują.