Władze Chin chcą dostępu do kodów źródłowych oprogramowania

Stosunki pomiędzy władzami Chin a USA były zawsze dość szorstkie, a nowe dyrektywy z Pekinu jeszcze bardziej napinają sytuację. Według nich każda firma spoza Chin, która dostarcza oprogramowanie do Kraju Środka, musi udostępnić władzom jego kod źródłowy.

Nie jest to zabieg mający na celu kradzież kodu, który następnie można przerobić po swojemu (choć jest to zapewne kusząca perspektywa). Chodzi tu o zabezpieczenie chińskich instytucji przed ukrytymi w nim szpiegami - co jest zrozumiałe, zwłaszcza po ujawnieniu faktu, że NSA używała w Stanach Zjednoczonych wirusów i botnetów do szpiegowania krajowych firm. Z drugiej jednak strony producenci nie mogą mieć gwarancji, że ich kod nie zostanie zmodyfikowany i wypuszczony do obiegu jako całkiem nowe oprogramowanie, z czego nie będą mieć ani grosza. Na tym jednak nie koniec - wszystkie obce firmy, które chcą produkować sprzęt na terytorium Kraju Środka, zostały zobligowane do stworzenia specjalnych laboratoriów testowych, gdzie rządowi oficjele będą go testować i na tej podstawie decydować, czy może on wejść do użycia.

Foto: Ned Horton+Martin Boulanger/SXC

Foto: Ned Horton+Martin Boulanger/SXC

Kilkanaście amerykańskich firm - w tym Microsoft i Cisco - napisały otwarty list do prezydenta Xi Jinpinga, które ostrzegają, że takie działania mogą znacznie wpłynąć na chęć inwestowania przez nie w tym kraju, a co za tym idzie - mieć negatywny oddźwięk dla chińskiej gospodarki. Nie ma jeszcze na niego odpowiedzi, jednak eksperci są pewni, że uda się wypracować jakieś porozumienie. Impulsem do wprowadzenia nowych przepisów ds cyberbezpieczeństwa (zawarte są w 22-stronnicowym dokumencie) było zakupienie przez chińskie banki amerykańskiego oprogramowania i sprzętu. Miało to miejsce pod koniec 2014 roku. Można zrozumieć niepokój władz, które nie chcą, aby wraz z zamówieniem otrzymać kilku "niewidzialnych przyjaciół", z drugiej jednak strony żadna firma nie chce odsłonić kodu źródłowego - czyli fundamentu swojego oprogramowania i systemów.