Władze Nowego Jorku usuwają ostatnie budki telefoniczne

W całym mieście pozostaną tylko cztery klasyczne budki telefoniczne.

Czy takie działania powinny kogokolwiek dziwić? W dobie wszechobecnych smartfonów, a także telefonów komórkowych władze wielu miast, a nawet większych jednostek administracyjnych decydują się o likwidacji stacjonarnych budek telefonicznych.

Władze Nowego Jorku usuwają ostatnie budki telefoniczne

By Aaron Logan -http://www.lightmatter.net/gallery/Misc2004/booths, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13602

Jeszcze zaledwie 15 lat temu budki telefoniczne na dobre wpisywały się w krajobraz miast na całym świecie. W dobie, gdy telefony komórkowe nie były jeszcze tak rozpowszechnione znaczną część populacji korzystała z budek telefonicznych, które w zamian za włożenie przed płaconej karty wielkości dzisiejszych kart kredytowych lub wrzuceniu drobnych monet pozwalały wykonać połączenie.

Zobacz również:

  • Johnson&Johnson zapłaci 230 mln dolarów kary za opioidy w lekach

W chwili obecnej rozwiązanie to jest jedynie reliktem przeszłości, a w większość miast ciężko już znaleźć jakąkolwiek budkę telefoniczną. Ładniejsze egzemplarze zostały przerobione na pomieszczenia do odbywania rozmów przez telefonach komórkowych i odnalazły się w nowoczesnych powierzchniach biurowych.

W Stanach Zjednoczonych Nowy Jork jest miastem, które oficjalnie posiada najwięcej budek telefonicznych. Od 2007 roku, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy iPhone liczba budek telefonicznych w całych Stanach Zjednoczonych zmalała o niemalże 50 procent. W 2016 roku władze Nowego Jorku postanowiły wykorzystać dotychczasowe budki telefoniczne na kioski z wbudowanym Wi-Fi, które mają obecnie ponad 5 milionów użytkowników.

W 2018 w mieście znajdowało się 1700 budek telefonicznych z połączeniem światłowodowym. Umożliwiają one połączenie z internetem na odległość 150 stóp.

Najnowsze informacje wskazują, że władze postanowiły pozbyć się wszystkich pozostałych automatów telefonicznych. W tym roku ostatnie 3000 budek telefonicznych zniknie z terytorium Nowego Jorku. W piątek przewodniczący Rady Miasta Nowy Jork oficjalnie powiedział, że powodem likwidacji skrzynek są liczne skargi ze strony mieszkańców. Dodatkowo Rada Miasta zauważa, że praktycznie nieużywane obecnie budki zajmują cenne miejsce na chodnikach i przeszkadzaja w poruszania się niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi.

Źródło: phonearena.com