Władze Turynu przechodzą z XP na Linuxa

Przywiązanie do Windowsa XP jest na świecie spore, a użytkownicy nie wykazują entuzjazmu do przechodzenia na Windows 8. Władze Turynu stwierdziły, że skoro nie ma już wsparcia dla XP, w użyciu będzie Linux.

Władze tego miasta posiadają dokładnie 8 300 komputerów PC. Jak wyliczyły, przejście na Linuxa - a konkretne Ubuntu - pozwoli im zaoszczędzić w ciągu pięciu lat ponad 6 milionów Euro (czyli co najmniej 25 milionów złotych). Odpadają koszty zakupu nowego systemu, a także licencji na aplikacje do pracy, jak choćby Office. Pewna kwota z zaoszczędzonych pieniędzy pójdzie na zakup nowych komputerów, zaś pozostałe trafią do budżetu miasta. Zakup nowych komputerów się przyda, ponieważ - jak się okazało - nie chodzi tu tylko i wyłącznie o niechęć turyńczyków do Windowsa 8, ale fakt, że sporo z tych ponad 8 tysięcy maszyn jest tak stara, że "ósemka" po prostu nie będzie na nich działać.

Władze Turynu przechodzą z XP na Linuxa

Turyn

Zmiana XP na Ubuntu została zatwierdzona na początku sierpnia, a wymiana na wszystkich maszynach ma potrwać do 1,5 roku. Co więcej, Turyn jest bardzo odpowiednim miejscem do używania Linuxa, ponieważ na tutejszych uniwersytetach prężnie działają programiści rozwijający oprogramowanie open-source, a 14 września ma odbyć się konferencja "Cyberia – Turin as the open source software capital", gdzie pojawi się guru oprogramowania GNU, Richard Stallman. Jeżeli używanie Linuxa w Turynie okaże się dobrym posunięciem, być może inne włoskie miasta pójdą jego śladem. W przeszłości wprowadzono częściowo Linuxa na komputerach władz Neapolu (2007), jednak ostatecznie powróciły one do Windowsa.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa [RANKING 2023]
  • Edytor tekstowy Nano w systemie Linux. Jak się nim posługiwać?