Władze USA mogą zablokować plany Marka Zuckerberga

Właściciel Facebook podzielił się w tym roku pomysłem zintegrowania Instagrama, Messengera oraz WhatsApp w jeden system. Jednak Federalna Komisja Handlu może zablokować ten proces.

W zamierzeniu Zuckerberga, WhatsApp, Instagram oraz Messenger miały być dostępnę poprzez jedną aplikację, lecz każda z nich korzystać z osobnej infrastruktury, aby zachować pełną prywatność użytkowników. W tym celu zaprezentowano przyświecające jej zachowaniu rozwiązania, jak ulepszone szyfrowanie, bezpieczne przechowywanie danych, itp. Jednak wszyscy doskonale pamiętają skandale związane ze sprzedawaniem danych użytkowników przez Facebooka. Jak donosi The Wall Street Journal, amerykańska Komisja Handlu może zakazać wprowadzenia planów Zuckerberga w życie, powołując się na przepisy antymonopolistyczne. Zastrzeżenia budzi nie tylko polityka prywatności, ale również sposób zintegrowania aplikacji.

Aby podjąć decyzję o wydaniu zakazu przeciwko zintegrowaniu trzech serwisów, Komisja musi przegłosować go większością pięciu głosów. Jak na razie nie wiadomo, ilu jej członków będzie na "tak". Nie ma na razie żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie, milczy również Facebook. Jak zauważają analitycy, zakaz może być wydany na bazie tego, że trzy zintegrowane z serwisem społecznościowym aplikacje mogą poważnie utrudnić innym platformom konkurencję z FB. W ekstremalnym przypadku Komisja może posunąć się nawet do tego, aby wydać nakaz wydzielenia osobnych firm, które staną się właścicielami WhatsApp i Instagrama.

Zobacz również:

  • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?
  • Twój WhatsApp otrzyma pięć nowych funkcji. Zobacz, jak się zmieni
  • Będzie można archiwizować czaty z różnych serwisów