Władze sprawdzą, czy Huawei i ZTE szpiegują USA

Chińscy producenci sprzętu telekomunikacyjnego Huawei i ZTE zyskują popularność także w USA. Amerykańskie władze podejrzewają jednak, że firmy te mogą uczestniczyć w szpiegowaniu tego kraju i stanowić zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

Huawei IDEOS X5 i ZTE Blade II
Dochodzenie ma sprawdzić, czy urządzenia Huawei i ZTE nie są wyposażone w technologie militarne wprowadzone przez Chiny w celu szpiegowania, zakłócania i przejmowania kontroli nad infrastrukturą komunikacyjną w USA.

To kolejny problem z jakim na rynku amerykańskim spotyka się Huawei. We wrześniu chińskiej firmie odmówiono możliwości uczestnictwa w projekcie tworzenia narodowej sieci bezprzewodowej. Departament Handlu stwierdził, że ma to związek z kwestiami bezpieczeństwa.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [11.08.2022]
  • Znaleźliśmy ZTE Axon 40 Ultra w przedsprzedaży. Ekran bez żadnych zakłóceń

Również w tym roku, rząd USA nakazał firmie Huawei wycofanie się z zakupu pewnego start-upu z siedzibą w Kalifornii. Chińska firma zachęcała wtedy władze, by przeprowadziły dochodzenie, które miałoby pokazać, że nie stanowi ona zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Obecnie Huawei nie skomentował jeszcze najnowszych doniesień. ZTE wydało natomiast oświadczenie, w którym mówi, że będzie współpracować z władzami. Dodaje w nim, że firm działa w 140 krajach na całym świecie i jest pewna, że rzetelna ocena jej działalności udowodni tylko, że jest godnym zaufania partnerem dla operatorów i ich klientów w USA.