Właściciele komputerów Apple najbardziej zadowoleni

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę Forrester wynika, że jeżeli chodzi o producentów komputerów, najbardziej zadowoleni są klienci Apple. Firma z Cupertino jednak znacznie gorzej sobie radzi na rynku sprzedawców detalicznych online - iTunes został zdeklasowany przez Amazona.

Raport obejmuje 133 producentów/dostawców z 14 różnych sektorów gospodarki (takich jak np. producenci komputerów PC, sprzedawcy detaliczni, dostawcy telewizji czy banki). W listopadzie poprzedniego roku "przepytano" w sumie 4653 amerykańskich konsumentów, którzy odpowiadając w internetowej ankiecie na trzy pytania określali poziom zadowolenia (w pięciostopniowej skali) ze współpracy z wspomnianymi podmiotami. W ten sposób wyznaczano wskaźnik Customer Experience Index (CxPi) - im był wyższy tym lepiej.

Producenci komputerów PC

Wśród producentów komputerów zdecydowanie lideruje Apple zajmując 35 miejsce podczas gdy jego konkurenci plasowali się znacznie dalej - 62 miejsce przypadło w udziale firmie HP, natomiast 71 Toshibie, która wyprzedziła o 8 miejsc Acera i 26 Della.

Sprzedawcy detaliczni

O ile w poprzednim segmencie Apple rządzi o tyle wśród sprzedawców detalicznych online sklep iTunes wypada co najmniej blado. Zajął on bowiem zaledwie 46 miejsce i został znacznie wyprzedzony między innymi przez Barnes & Noble (1 miejsce), Amazon.com (4 miejsce) i eBay (14 miejsce).