Właściwy handheld

Komputery naręczne? Większość najnowszych urządzeń Windows CE zajmuje raczej dwie dłonie niż jedną.

Komputery naręczne? Większość najnowszych urządzeń Windows CE zajmuje raczej dwie dłonie niż jedną. Sharp Mobilon Pro i jego rywale osiągają rozmiary oraz wagę najmniejszych notebooków.

Jednym z handheldów odpowiadających swej nazwie jest Jornada 680 firmy Hewlett-Packard. Mimo że wymiary 18,8 x 9,4 x 3,3 cm utrudniają wciśnięcie jej do większości kieszeni, ważąca niecałe pół kilo Jornada jest wystarczająco mała, by można było ją nosić w teczce bądź torebce. Dzięki użytecznej, jeśli nie wręcz ergonomicznej klawiaturze, Jornada jest alternatywą wobec urządzeń wykorzystujących wyłącznie rysiki, takich jak 3Com Palm.

Cena 5490 złotych jest nieco zaporowa, ale za to dostajesz szybki procesor, 16 MB pamięci RAM, wystarczająco wyraźny ekran z 256 kolorami i wbudowany modem 56 kbps. HP dołącza standardowe aplikacje Windows CE (odchudzone wersje Worda, Excela, Outlooka, Internet Explorera i inne programy) z przydatnymi dodatkami w rodzaju Pocket Quicken, narzędzia do tworzenia kopii zapasowej i przeglądarki plików.

Właściwy handheld
Co najważniejsze, Jornada 680 czyni poważne wysiłki, aby w palmtopach poprawić jakość klawiatury i wydajność baterii. Klawisze Jornady wzorowane na tych z notebooków są trochę za małe na maszynopisanie, ale i tak stanowią znaczący postęp w porównaniu do kalkulatorowych przycisków większości cyfrowych asystentów. Podstawowe wprowadzanie danych wykonywałem bez zbyt wielu literówek. W nieformalnych testach Jornady akumulatorek wystarczył na ponad 6 godzin pracy.

Sądząc z powodzenia urządzeń 3Com Palm, większość nabywców palmtopów doskonale radzi sobie bez klawiatury, kolorowego ekranu, wbudowanego modemu czy interfejsu rodem z Windows. Jeśli jednak potrzebujesz tych cech, a nadal zależy Ci na lekkości i poręczności urządzenia, Jornada 680 jest bezkonkurencyjna.