Własna atramentówka czy korzystanie z punktu ksero – co wybrać?

Punkty usługowe, oferujące możliwość wydruku i kopiowania dokumentów, na stałe wrosły już w nasz krajobraz – ze szczególnym uwzględnieniem centrów akademickich, okolic szkół, biur administracji publicznej, jednostek służby zdrowia itp. Miało to swoje ekonomiczne uzasadnienie, ponieważ korzystanie z ich oferty przez lata było znacznie tańsze niż przygotowywanie wydruków i kopii na własny koszt.

Sytuacja jednak znacząco się zmieniła wraz z rozwojem nowych technologii w zakresie druku atramentowego. Drukarki atramentowe przez długi czas pozostawały wygodnym, lecz jednak stosunkowo drogim – szczególnie w porównaniu ze wspomnianymi punktami ksero – rozwiązaniem do druku. Było to związane ze sposobem dostarczania atramentu do tych urządzeń: niewielkie kartridże z tuszem oferowane były (i przez wielu producentów wciąż są) w zawrotnych cenach, co sprawiało, że samodzielne drukowanie materiałów (np. notatek, dokumentów itp.) na dużą – studencką – skalę było de facto nieopłacalne.

Sytuacja zmieniła się wraz z zaprezentowaniem systemu ITS opracowanego w laboratoriach pioniera technologii druku atramentowego – japońskiej firmy Epson. Ów skrót rozwija się jako Ink Tank System, czyli system stałego zasilania w atrament. Zasada jego działania opiera się na tym, że zamiast wymiennych kartridży w drukarkach Epson znajdziemy wbudowane na stałe zasobniki z atramentem, których nie wymieniamy, tylko w razie potrzeby uzupełniamy za pomocą sprzedawanych przez firmę dużych butelek z tuszem. To rozwiązanie jest nie tylko znacznie tańsze w codziennej eksploatacji, ale również wygodniejsze i bardziej ekologiczne.

Skupmy się jednak na aspekcie ekonomicznym. Drukarki firmy Epson dostarczane są nabywcom z kompletem butelek z atramentem, które nawet przy intensywnej eksploatacji powinny wystarczyć na ok. 2 lat drukowania (wedle danych producenta pozwala to na wydrukowanie 12 000 stron w trybie monochromatycznym i 6500 stron w trybie kolorowym).* Dzięki temu cena pojedynczego wydruku dokumentu (uwzględniając koszt zarówno tuszu i papieru, jak i energii elektrycznej) za pomocą drukarki Epsona będzie niższa niż cena skopiowania tego dokumentu we wspomnianym wcześniej typowym punkcie ksero. Dla przykładu koszt druku strony A4 standardowego tekstu to mniej niż 1 gr, a kartka w kolorze (np. prezentacja) kosztować nas będzie mniej niż 2 gr. Takich cen po prostu nie jest w stanie zapewnić żaden punkt ksero gdzie ceny zaczynają się od ok. 10 gr.

Uzupełnienie materiałów eksploatacyjnych w serii ITS jest wydatkiem na każdą kieszeń, gdyż kupujemy tylko atrament, który wymaga uzupełnienia. Koszt jednej butelki z atramentem waha się od 23 do 30 pln*.

Dodajmy, że ta kalkulacja dotyczy wszystkich urządzeń Epson z systemem ITS (np. podstawowej drukarki L130) - użytkownik nie musi inwestować w drogie modele. Jeśli jednak zdecyduje się na urządzenie z serii wyposażonej w dwa dodatkowe kolory - np L805 - może liczyć na specjalne korzyści. Oprócz minimalnego kosztu wydruku dokumentów możemy w domu tworzyć zdjęcia o jakości wyższej niż w przypadku większości fotolabów, przy zachowaniu wyraźnie niższej ceny rzędu 16 gr za fotografię 10x15 cm. To efekt połączenia w urządzeniach Epsona dwóch kluczowych technologii: wspomnianego systemu ITS oraz nowatorskiej głowicy Micro Piezo, gwarantującej najwyższą jakość wydruków. Oszczędności oraz porównanie kosztów do innych producentów można znaleźć na stronie www.epson.pl/itscalculator.

Na tym przewagi urządzeń firmy Epson się nie kończą; oferują one użytkownikowi zestaw funkcji, dzięki którym korzystanie z nich jest wyjątkowo wygodne. Świetnym rozwiązaniem jest dostępna w większości modeli łączność Wi-Fi, która sprawia, że użytkownik nie tylko nie musi podłączać się kablem do drukarki, ale może również szybko udostępnić urządzenie innym osobom podłączonym do tej samej sieci. Przydatne w codziennej eksploatacji są także np. możliwość wykorzystania urządzenia wielofunkcyjnego w charakterze faksu czy usługa

Epson Connect, która pozwala na wygodne korzystanie ze sprzętu Epsona z dowolnego urządzenia i miejsca (czyli np. skanowanie z poziomu tabletu lub smartfona, skanowanie do adresu e-mail lub chmury czy drukowane na domowej drukarce ze szkoły lub z pracy).

Dodatkowym atutem sprzętu Epsona jest fakt, że wiele modeli firmy jest aktualnie objętych specjalną promocją, która pozwala nabywcy na otrzymanie zwrotu części ceny drukarki. Program promocyjny trwa do końca października, zaś objęte są nim urządzenia ITS, takie jak: L120, L130, L220, L310, L365, L455, L565, L655, L805, L810, L850, L1300 i L1800, a także modele z serii WorkForce (M200, M100, M105). Zasady udziału w akcji są niezwykle proste – wystarczy, że nabywca jednej z powyższych drukarek zachowa paragon/fakturę, a następnie w ciągu 30 dni od zakupu odwiedzi stronę www.epson.pl/zwrot i zarejestruje paragon. Po wysłaniu zgłoszenia najpóźniej po 30 dniach klient otrzyma zwrot części kosztów zakupu – wysokość tej kwoty wahać się będzie od 50 zł (w przypadku najtańszych modeli) do nawet 300 zł.

Zakup takiego sprzętu to inwestycja na lata, podczas których uzyskać można naprawdę duże oszczędności. Co więcej, inwestycja bezpieczna, bo „spokojną głowę” przy korzystaniu ze sprzętu Epson zapewnia przedłużona do 3 lat gwarancja producenta po rejestracji na stronie www.epson.pl/gwarancjanadrukarki.

www.epson.pl/itscalculator

www.epson.pl/workforce

* – w zależności od modelu