Własne biuro na każdą kieszeń


Przeglądarka dokumentów PDF

Portable Foxit Reader

Ten bezpłatny program jest dostępny w dwóch wersjach. Opisywana powyżej działa tylko w środowisku U3 (patrz Foxit Reader for U3), ta zaś nie wymaga prekonfigurowanego pendrive'a. Zawiera nawet czcionki języków azjatyckich. Mimo że program jest oferowany tylko w angielskiej wersji językowej, obsługuje się go równie łatwo, jak popularny Acrobat Reader.

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://www.office-center-epj.de/portable_usb_drive.htm (1,6 MB)

Przenośny komunikator

Miranda IM Portable

Dysponując Mirandą IM Portable, będziesz mógł porozmawiać ze swoimi znajomymi z dowolnego komputera z łączem internetowym. Ten bezpłatny komunikator potrafi zaimportować kontakty od swojego kuzyna w twoim pececie lokalnym. Aby nie pozostawiać po sobie śladów, po zakończeniu pogawędki usuń z dysku pliki tymczasowe.

Systemy Windows 95/98/Me/2000/XP

Informacjehttp://portableapps.com/apps/internet/miranda_portable (1,2 MB)

Fotoedytor

PhotoFiltre

Własne biuro na każdą kieszeń

W wersji pierwotnej fotoedytor PhotoFiltre udostępnia francuskojęzyczny interfejs. Kopiując nakładkę z tłumaczeniem do foldera z programem, uzyskasz polski interfejs.

Program fotoretuszerski PhotoFiltre jest dostępny w postaci instalatora (plik EXE), a także archiwum ZIP. Druga z wymienionych wersji nadaje się do wgrania na przenośną pamięć USB. Nie zapomnij jednak pobrać i skopiować do tego samego katalogu pliku z polskim interfejsem (znajdziesz go pod adresem podanym poniżej) - wersja niewymagająca instalowania jest dostępna tylko w języku francuskim. PhotoFiltre oferuje liczne funkcje do retuszu zdjęć, m.in. filtry standardowe (np. jasności, kontrastu, nasycenia i kolorów). Program pozwala bardzo szybko stosować efekty takie jak np. wygładzanie. Obrazki można opatrywać ramkami i ornamentami. Program jest bezpłatny do użytku prywatnego.

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://photofiltre.free.fr/download_en.htm (1,8 MB)

Telefonia internetowa

Portable Skype

Także za pomocą tej przenośnej wersji Skype'a możesz telefonować za darmo przez Internet. Ponadto jej funkcje pozwalają na przekazywanie nadchodzących połączeń, odsłuchiwanie komunikatów pozostawionych na automatycznej sekretarce w twoim komputerze, a także wysyłanie wiadomości SMS, prowadzenie rozmów w trybie konferencyjnym (z nie więcej niż dziewięcioma uczestnikami) i branie udziału w rozmowach publicznych (SkypeCasts).

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://portableapps.com/node/246 (13,5 MB)

Klient pocztowy

Mozilla Thunderbird, Portable Edition

Korzystając z Thunderbirda Portable, możesz wysyłać i odbierać swoją elektroniczną korespondencję z dowolnego komputera - pod warunkiem, że jest wyposażony w łącze internetowe. Edycja przenośna może pochwalić się licznymi funkcjami, którymi dysponuje jej stacjonarny kuzyn. Należą do nich m.in. adaptujący się samodzielnie filtr niechcianej poczty, czytnik kanałów RSS, globalna skrzynka odbiorcza i bogata konfiguracja zabezpieczeń.

Systemy Windows 95/98/Me/2000/XP

Informacjehttp://portableapps.com/apps/internet/thunderbird_portable (6,3 MB)

Przeglądarka plików graficznych

Portable XnView

Własne biuro na każdą kieszeń

Ten przenośny wariant klienta FTP obsługuje nawet połączenia zabezpieczone standardem SSL i SFTP.

Za pomocą tego bezpłatnego programu możesz nie tylko przeglądać swoje zbiory obrazków, lecz także tworzyć pokazy slajdów. XnView potrafi bezstratnie konwertować pliki JPEG. Obsługuje w sumie około 400 formatów plików graficznych. Ponadto zapewnia proste funkcje poprawiania zdjęć - np. regulowanie jasności i usuwanie efektu czerwonych oczu.

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://www.xnview.com (7,8 MB)