Własne biuro na każdą kieszeń

Za pomocą poniższych narzędzi przeistoczysz swoją pamięć USB w miniaturowe miejsce pracy. Wszystkie aplikacje, z których korzystasz, mogą być uruchamiane na dowolnym komputerze, z twoimi ustawieniami, bez konieczności instalowania.


Za pomocą poniższych narzędzi przeistoczysz swoją pamięć USB w miniaturowe miejsce pracy. Wszystkie aplikacje, z których korzystasz, mogą być uruchamiane na dowolnym komputerze, z twoimi ustawieniami, bez konieczności instalowania.

Jesteś ciągle w ruchu, dużo podróżujesz i korzystasz z różnych pecetów? Wprawdzie obecnie notebooki nie ustępują wydajnością w stosunku do swoich biurkowych kolegów, jednak nie są tak wygodne i poręczne, jak kieszonkowa pamięć USB. Poza tym nie zawsze twój laptop jest w zasięgu ręki. W tym wypadku idealnym rozwiązaniem okazuje się napęd pendrive z odpowiednim oprogramowaniem. Zaopatrz go w przenośne, alternatywne wersje swoich ulubionych aplikacji. Wybór dostępnych narzędzi jest szeroki: od pojedynczych programów, takich jak edytory tekstowe, przeglądarki internetowe i skanery antywirusowe, po wielomodułowe pakiety (np. biurowe). Większość aplikacji prezentowanych poniżej jest bezpłatna i nadaje się do natychmiastowego wypróbowania.

Własne biuro na każdą kieszeń

OpenOffice.org Portable to przenośny pakiet biurowy. Składa się z edytora tekstowego, arkusza kalkulacyjnego, bazy danych i programów graficzno-prezentacyjnych.

Alternatywa platformy U3

Ceedo Personal

Dysponując tym programem, możesz wyposażyć swój pendrive w menu Start i aplikacje. Ta alternatywa standardu U3 jest dostępna obecnie tylko w angielskiej wersji językowej i kosztuje ok. 30 dolarów, producent oferuje jednak 30-dniową wersję testową. Menu Start można rozbudowywać o dodatkowe programy (w większości są to rozwiązania komercyjne).

Systemy Windows 2000/XP/2003

Informacjehttp://www.ceedo.com (199 KB)

Skaner antywirusowy

ClamWin Portable

Własne biuro na każdą kieszeń

ClamWin Portable przeczesze komputer w poszukiwaniu wirusów. Nie zawiera strażnika, który na bieżąco reaguje na ewentualne zagrożenia.

Po pierwszym uruchomieniu z pamięci USB ClamWin Portable najpierw aktualizuje swoją bazę sygnatur wirusowych. W dalszej kolejności trzeba wybrać partycję lub napęd i zainicjować skanowanie. Pamiętaj, że aplikacja nie dysponuje narzędziem, które skanuje w czasie rzeczywistym przywoływane pliki i na bieżąco ostrzega użytkownika o potencjalnych zagrożeniach. Kontrolę podejrzanych dokumentów musisz za każdym razem włączać ręcznie. Po zakończeniu skanowania ClamWin wyświetli na ekranie raport.

Systemy Windows 98/Me/2000/XP

Informacjehttp://portableapps.com/apps/utilities/clamwin_portable (5,8 MB)

Grafika wektorowa

Diagram Designer

Własne biuro na każdą kieszeń

Diagram Designer. Proste, ale wygodne w użyciu narzędzie do przygotowywania grafiki wektorowej. Udostępnia zbiór predefiniowanych obiektów.

Doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących programu do grafiki wektorowej. Predefiniowane obiekty ułatwiają rysowanie linii i krzywych. Aplikacja obsługuje pliki w formatach WMF, EMF, GIF, BMP, JPEG, PNG, MNG i PCX. Diagram Designer jest bezpłatny.

Systemy Windows 98/Me/2000/XP/Vista

Informacjehttp://meesoft.logicnet.dk (1,25 MB)

Przeglądarka dokumentów PDF

Foxit Reader for U3

Wprawdzie ta bezpłatna aplikacja nie wymaga instalowania, jednak działa tylko w pamięci USB wyposażonej w platformę U3. W pendrive'ach, które nie spełniają tego warunku, po prostu odmawia posłuszeństwa. Aplikacja jest dostępna w dwóch wersjach - z czcionkami azjatyckimi (język chiński, japoński i koreański) oraz bez nich. Pod względem obsługi program przypomina popularny Acrobat Reader.

Systemy Windows 2000/XP

Informacjehttp://www.foxitsoftware.com (3,21 MB)

Klient poczty elektronicznej

Koma Mail

Własne biuro na każdą kieszeń

PortableApps Suite Lite to zbiór narzędzi zoptymalizowanych pod kątem zastosowań przenośnych. Wersja Standard zajmuje znacznie więcej miejsca, ale zawiera pakiet OpenOffice.

Ten bezpłatny program działa bez konieczności instalowania. Wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji. Użytkownik może tworzyć zarówno pojedyncze kontakty, jak i całe grupy. Ponadto możliwe jest szyfrowanie wysyłanej korespondencji i zarządzanie dowolną liczbą kont użytkowników. Koma Mail blokuje skrypty i elementy ActiveX. Oferuje też filtr niechcianej poczty (spamu). Obsługuje protokoły IMAP, POP3, SMTP i WebDav. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Systemy Windows 98/2000/XP

Informacjehttp://www.koma-code.de (1,6 MB)