Własne mapy w Google Maps

Internetowy gigant udostępnił nową funkcjonalność w swoim serwisie Google Maps. Dzięki niej każdy użytkownik może w łatwy sposób tworzyć własne, multimedialne mapy (wcześniej również istniała taka możliwość, jednak niezbędna do tego była umiejętność korzystania z interfejsów programistycznych udostępnianych przez serwis).

Nowa funkcjonalność - MyMaps - pozwala użytkownikom na tworzenie własnych "nakładek" na serwis Google Maps. Nie wymaga to od użytkowników żadnych specjalnych umiejętności technicznych, czy programistycznych. Wszystko można bez żadnego problemu "wyklikać" i opublikować swoje dzieło w serwisie.

Do tej pory taka funkcjonalność także była dostępna, jednak stworzenie własnej "nakładki" na funkcje serwisu wymagało trochę więcej czasu i wiedzy na temat interfejsów programistycznych udostępnionych przez Google. W ten sposób różni deweloperzy stworzyli ponad trzydzieści pięć tysięcy interaktywnych serwisów opartych na Google Maps i udostępniających na przykład informacje o mieszkaniach do wynajęcia, drogach rowerowych, hotelach, cenach paliw na stacjach benzynowych itd.

Własne mapy w Google Maps

America's Highway: Oral Histories of Route 66

MyMaps posiada bardzo prosty, interaktywny interfejs użytkownika wykorzystujący mechanizm 'drag & drop', pozwalający na przykład nanosić na mapę własne punkty, czy też rysować linie i proste kształty. Zaznaczone na mapie punkty można dodatkowo opatrywać notatkami, klipami audio-wideo, czy zdjęciami. Jeżeli użytkownik oznaczy tworzoną przez siebie mapę jako publiczną, Google zindeksuje ją i udostępni w swoich wynikach wyszukiwania. Każda stworzona mapa otrzymuje także unikalny adres internetowy w domenie maps.google.com, przy pomocy którego można się do niej dostać.

Jako przykład nowej funkcjonalności Google udostępniło na przykład mapę America's Highway: Oral Histories of Route 66, obrazującą podróż dwóch pracowników tą legendarną drogą.

Google Maps.