Włochy chcą ukarać Apple i Google. Jakiej kwoty oczekują od firm?

Włoski urząd wysłał listy do gigantów technologicznych Apple i Google z oskarżeniami dotyczącymi "agresywnych" praktyk wykorzystywania danych osobowych.

fot. TechCrunch

Włoski urząd ds. konkurencji stwierdził, że giganty technologiczne Apple i Google nie dostarczyły swoim użytkownikom wystarczająco jasnych informacji na temat komercyjnego wykorzystania ich danych - za co ukarał firmy w wysokości 10 milionów euro. Oskarżenia również dotyczyły stosowania "agresywnych" praktyk w celu skłonienia użytkowników do zaakceptowania przetwarzania danych.

Według włoskiego urzędu, Google pomija istotne informacje na etapie tworzenia konta, przez co użytkownicy nie mogą dokonać wyboru, czy wyrazić zgodę na wykorzystanie danych do celów komercyjnych. ACGM zauważa też, że gigant nie zapewnia użytkownikom jasnego sposobu na wycofanie zgody w późniejszym czasie.

Zobacz również:

  • RTV Euro AGD: promocje na produkty Apple - co kupisz taniej? [20.01.22]
  • Beta testy Google Play na Windows ruszyły! Pierwsi użytkownicy już grają
  • Wielki cyberatak na Ukrainę! Hakerzy zostawili wiadomość

Apple natomiast jest rzekomo winny, że nie zapewnienia użytkownikom jasnych informacji na temat tego, jak wykorzystuje ich dane w celach komercyjnych, kiedy tworzą, na przykład, Apple ID.

W oświadczeniu Apple odrzuciło ustalenia ACGM, mówiąc, że są błędne. Firma będzie odwoływać się od tej decyzji i oficjalnie powiedziała, że przywiązuje dużą wagę do prywatności swoich użytkowników i ciężko pracuje nad produktami i funkcjami, które chronią dane klientów.

Podobnie sytuacja wygląda z Google - firma nie zgadza się z oskarżeniami i powiedziała, że stosuje przejrzyste i uczciwe praktyki, które zapewniają użytkownikom jasne informacje na temat wykorzystania technologii.

Polecamy: Jeff Bezos inwestuje w badania nad nieśmiertelnością

Źródło: techcrunch.com